obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zdobí zahradu a uhasí žízeň: Napajedla pro ptáky potěší nejen je

Pohled na jediného ptáčka, který se v napajedle požitkem koupe a vodu cáká na všechny strany, vám dá víc než všechna roztomilá videa světa.

Ptačí budky i krmítka jsou nesmírně užitečným doplňkem zahrad. Méně obvyklá jsou napajedla, která však ptáci především v létě velmi ocení – potřebují je k uhašení žízně i ke koupeli. Stačí i docela mělká voda, ve které se ptáček přikrčí a křídly i ocáskem si vodu nacáká na celé tělo. Koupel je nezbytnou součástí důkladné péče o peří, které ptáci denně věnují mnoho času. Hlubší voda je pro ptáky naopak nebezpečná (na hladinu otevřených sudů na dešťovku proto vložte plovoucí prkénko, nebo kousek polystyrenu).

Napajedlo může být krásným doplňkem zahrady Napajedlo může být krásným doplňkem zahrady Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Koupel na vysoké noze

Jako napajedla poslouží mělké nádoby nebo prohlubně v kameni. Vždy by měly být vytvořeny a umístěny tak, aby se ptáci nemohli utopit a nebyli „naservírovaní“ lovící kočce. Pokud se na zahradě kočky běžně pohybují, umístěte napajedlo na vyšší kůl. Alternativou je prostorná mělká mísa zavěšená na větvi. Napajedlo si můžete vyrobit sami, nebo zakoupit keramické, kamenné, plastové nebo kovové, nejlépe na vysoké noze. Jako napajedlo poslouží fontánka bublající v mělké nádobě.

Takto vypadá vykoupaný kos Takto vypadá vykoupaný kos Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Na pláži u jezírka

Ptáky také jako magnet přitahují zahradní jezírka, na jejichž březích se rádi koupou. Důležitý je pro ně mělký, velmi pozvolna se svažující břeh, vyplněný nejlépe štěrkem nebo oblázky.

Akční letáky