Zdroje: www.jardiner-malin.fr, www.ceskestavby.cz

Vertikální pěstování aneb zelená zeď

Vertikální pěstování sice není vyloženě novinka, nicméně málokdy se poštěstí vidět takové zelené stěny budov nebo rozsáhlé plochy, které se hodí do centra měst. Stejně tak je zelená zeď vítaným prvkem privátních zahrad či balkonů i interiérů. Zelené stěny jsou sice především plánování budoucnosti a často je můžete vidět ve futuristických náčrtech městských center, nicméně někde už se staly realitou.

PlantDo Home & Garden vám doporučí 10 nejlepších rostlin pro živé čili zelené stěny. Pamatujte však, že některé rostliny jsou vhodnější ven, jiné dovnitř, a především potřebují mít vhodné podmínky k růstu:

Zdroj: Youtube

Vertikální pěstování se také považuje za jednu z možností, jak dostat do měst více zeleně, což je nejen pěkné na pohled, ale také funkční řešení některých problémů zástavby. Tato zeleň nezabírá téměř žádné místo, propustnost horních pater do spodních zjednodušuje zavlažování celé struktury, rostliny pročišťují a také zvlhčují vzduch. Navíc budovy, které mají takto osázené strany se méně prohřívají, což má vliv i na okolí.

Co zvážit, než začnete instalovat zelenou zeď?

Tento zajímavý prvek je možné vytvořit i svépomocí, nicméně dnes je množné vybrat si z různých stylů provedení základu, který je následné možné osázet podle vašich preferencí, ale také umístění a nároků květin.

Formou vertikálního pěstování je také výsadba popínavých rostlin v blízkosti zdí a plotů, ale především jde o osázení struktury, která má otvory určené pro sadbu květin. Může jít také o kombinaci obou. Tedy treláž vytvářející oporu pro uchycení popínavých rostlina a sadební pytle, květináče či stavební tvárnice s dutou částí, které je možné osázet nad úrovní. Je sice možné použít i zavěšené PET láhve nebo perforované trubky, ale nezapomínejte ani na zdobnost a fakt, že než se rostliny rozrostou, bude to nějakou dobu trvat.

Jedním z nejlevnějších řešení je zavěšení palet a osázení prostoru mezi kusy dřeva. Aby se z palety nesypala hlína, musíte ji vyložit netkanou textilií, fólií nebo pytlovinou, které pak narušíte jen v místě, kde budete sázet.

Taková zeď může být osázená jakoukoli zelení, ale upřednostňují se především rostliny převislé, stálezelené a takové, které nepotřebují častou údržbu.

Pokud jde o velmi rozložité struktury, hodí se zvážit také, zda konstrukce unese zátěž či jakým způsobem bude řešeno zavlažování a péče o rostliny. V malém měřítku si vystačíte se schůdky nebo žebříkem.

Související články