Podzim patří sklizni. Nebo ne?
Je tu podzim! Honem všechno sklidit! Nebo ne? Mezi zeleninami je celá řada takových, kterým chlad nevadí, a naopak rychle jdou do květu při teplém počasí. Už asi začínáte tušit. Tyhle zeleniny můžete klidně nechat v záhonu. Zvládnou i mrazíky, a tak je postupně můžete sklízet i během zimy.
Co můžete sklízet i přes zimu se dozvíte také v tomto příspěvku z YouTube kanálu Daisy Creek Farms with Jag Singh.
Tyto plodiny vydrží v zemi i přes zimu
Chladu směle čelí na příklad špenát a různé druhy salátové zeleniny, zimní salát přečká i v silných mrazech, k výsevu se hodí i polníček, který je velmi chutný a báječně se hodí téměř ke všemu. Špatného počasí i nízkých teplot se nebojí také kapusty a kadeřávky. Ty dokonce přejití mrazy vyloženě potřebují, aby ztratily přirozenou hořkost.
V zimě můžete dál i pod sněhem pěstovat také kořenovou zeleninu čili petržel nebo mrkev. Platí to i pro méně známý pastinák nebo černý kořen. Pastinák se hodí do polévek, vypadá docela jako kořenová petržel.
Mrkvi či petrželi se chutí podobá také úzký a dlouhý na povrchu černý kořen, který se dříve také nazýval hadí mord španělský. Název jako z Harryho Pottera však zastaral a dnes už je zelenina jen výstižně, ale trochu nudně označovaná jako černý kořen. Zimu vydrží také křen, chřest nebo pór a cibuloviny.
Jsou to obecně přesně ty druhy plodin, které můžete úspěšně pěstovat i přes chladnější část roku. Nechat je můžete i v záhonu, ale nabízí se používat i fóliovník. Nejde sice o hezkou stavbu, ale je prozatímní ochranu zeleniny před nepřízní počasí.
Ani topinambur nemusíte sklízet
A ještě jeden bonbónek na závěr. Aby nebylo zvláštních názvů plodin málo, v chladnější části roku může zůstat v zahradě i topinambur. Víte, co to je?
Slunečnice topinambur vypadá jako taková žlutá třapatkovka. Květem je hezká, ale jako květena nic zvláštního. V půdě ale rostlina skrývá hlízy, kterým se také říká židovské brambory nebo jeruzalemské artyčoky.
To je ale nejen nepřesné, ale docela zavádějící. Se Středním Východem totiž rostlina nemá vůbec nic. Do světa ji totiž rozšířili francouzští kolonisté a námořníci, kteří rostlinu pojmenovali po jihoamerickém národu Topinamburů.
V Evropě jsou topinambury pěstované především ve Francii, nicméně možné je to i u nás. Jde o rostlinu nenáročnou, kterou je nutné zalévat především v srpnu a září, aby ji bylo možné nyní sklízet. V zemi ale může hlíza zůstat mnohem déle, protože je mrazuvzdorná.
Zdroje: skynursery.com, zahradkarskaporadna.cz