Kadeřavá kapusta může přezimovat v zimě na zahradě.
Zdroj: matunka / Shutterstock.com

Kadeřávek a pórek můžete pěstovat a sklízet i v zimě

Otužilou zeleninu lze sklízet po celou zimu rovnou ze záhonu, mnohá je dokonce chutnější až po přejití mrazem. Potřebuje však správné zacházení a také ochranu před holomrazy.

Mezi nejoblíbenější zeleniny, které jsou v našich podmínkách schopné přezimovat, patří zimní pórek, kadeřávek a růžičková kapusta.

Otužilý, ale křehký kadeřávek

Kadeřávek můžeme sklízet i v době silných mrazů (nejlépe chutná až po přejití mrazem), s uříznutými kousky však musíme zacházet opatrně. Ve zmrzlém stavu má listy křehké, proto dáváme pozor, aby se nemačkaly. Je dobré je přenést ze zahrady například v košíku a nechat pomalu roztát. Při sklizni se vyplatí odřezávat pouze vrcholky stonků a košťály ponechat na stanovišti. Tak se dočkáme druhé sklizně, protože velmi brzy na jaře kadeřávek obrazí a křehké výhony budou vítanou a chutnou ranou zeleninou. Kadeřávek sice vydrží kruté mrazy, ale pokud nenapadne sníh, budou jeho listy trpět zimním sluncem, proto ho zakryjeme chvojím.

Pórku prospěje nastýlka

Sněhová pokrývka póru svědčí. Jistější je však mulčování listím. Sněhová pokrývka póru svědčí. Jistější je však mulčování listím. Zdroj: Graham Corney / Shutterstock.com

Pórek výborně přezimuje na záhonu a čerstvě sklizený třeba v lednu je rozhodně chutnější než ten, který skladujeme ve sklepě. Mezi nejodolnější patří odrůda Elefant, z nových pak Winner, která se vyznačuje sytou zelenou barvou a 20-25 cm dlouhou konzumní částí. Pokud chceme pórek sklízet po celou zimu, musíme se postarat, aby půda nezmrzla příliš rychle ani příliš hluboko. Toho lze úspěšně dosáhnout nastýlkou z listí nebo slámy. Takto ošetřený pór neutrpí žádné škody a bude po ruce celou zimu. Před holomrazy se vyplatí přihrnout rostliny tak, aby alespoň 15 cm stvolu nad zemí bylo zakryto vrstvou zeminy.

Akční letáky