Pěstování zeleniny se nemusíte vzdávat ani v lednu. Stačí použít vychytávku v podobě plastové lahve a uvidíte, jak se jim bude na vašem parapetu dařit.

Nezapomeňte je umístit na co nejsvětlejší místo, aby měly co nejvíce světla a tepla. V lednu můžete vysévat řeřichu, roketu, polníček i fazolky.

Fazolové klíčky

Fazolové klíčky mají velký význam pro lidské zdraví. Pokud si je však kupujete v obchodě, může se stát, že jejich kvalita nebude stoprocentní. Často jsou totiž namočeny v toxických nálevech, aby déle vydržely. Lidé si je tak začínají čím dál tím více pěstovat doma.

Zdravou zeleninu zvládnete pěstovat v PET lahvi

Na video, jak si vypěstovat klíčky zeleniny a luštěnin v PET lahvi, se podívejte ve videu:

Zdroj: Youtube

Není to nic těžkého a náročného, takže tím můžete zabavit i děti, které vám jistě ochotně pomohou. Manuální práce funguje i jako skvělý relax po sedavém zaměstnání. Klíčky jsou navíc velmi zdravé a bohaté na živiny.

Každý den vám péče o klíčky zabere asi pět minut a za tři dny budete slavit úspěch. Budete mít vlastní super zdravou zeleninu.

Připravte si tedy 100 g semínek podle svého výběru. Dále čistou vodu. Nezapomeňte na 1,5 litrovou PET lahev, pohár a šroubovák či hřebík.

Vezměte plastovou lahev, odstraňte etiketu, vyšroubujte víčko a vypláchněte. Šroubovákem či hřebíkem do ní udělejte malé dírky. Když bude celá propíchaná, máte hotovo.

Pěstování klíčků v PET lahvi je snadné a rychlé

Následně vezměte semínka, zalijte je vodou, propláchněte, vyberte nečistoty a vylijte zbytek vody. Pak smíchejte dva šálky horké vody a tři šálky studené vody a nalijte na semínka. Vodu promíchejte a opět vylijte.

Pomocí trychtýře nasypejte semínka do lahve a protřepejte. Poté zavíčkujte a rozložte semínka po celé jedné straně lahve a tu položte na parapet na světlé místo. Pokud chcete mít jistotu, lahev umístěte do černého neprůhledného sáčku.

Každý den láhev vyndejte a na pět minut ponořte do vody. Do lahve se dostane díky dírkám voda. Tu nechte samovolně vytéct a opět lahev uschovejte. Druhý den se začnou objevovat klíčky. Pátý den budete mít PET lahev plnou zdravé zeleniny.

Klíčky vyndejte, propláchněte a můžete začít konzumovat.

Další možnosti pěstování zeleniny v zimě

V zimních měsících lze pěstovat několik druhů zeleniny, jako je špenát, ředkvičky, červená řepa a saláty, přičemž je třeba brát v úvahu chladnější klima. Před začátkem zimy je ideální připravit sazenice těchto rostlin, které jsou odolnější vůči nízkým teplotám. Pro ochranu před mrazem lze použít skleníky, fólie nebo speciální ochranné prostředky. Důležité je také pravidelné kontrolovat stav rostlin a přizpůsobovat zalévání, aby nedocházelo k zamrznutí kořenů. Pěstování zeleniny v zimním období vyžaduje pečlivou péči, ale může poskytnout čerstvou a zdravou stravu i v chladných měsících.

Zdroj: www.youtube.com, www.living.iprima.cz