Kadeřavá kapusta patří mezi mrazuvzdornou zeleninu a můžeme ji ponechat na záhonech.
Zdroj: fujilovers / Shutterstock.com

V zimě je možné u nás venku pěstovat až 70 druhů zeleniny. Kterou a jak?

Zima v zeleninové zahradě zdaleka nemusí být mrtvým obdobím. Rakouský zahradník Wolfgang Palme ověřil, že v zimních měsících můžeme v našich podmínkách pěstovat až 70 druhů zeleniny!

Daň za čerstvou zeleninu v zimních měsících

Kromě zeleniny, kterou je možné déle skladovat, si v obchodech v zimním období můžeme koupit hlavně zeleninu, která má za sebou značnou ekologickou stopu. Buď cestovala z velmi vzdálených koutů světa a nebo byla vypěstována s vynaložením nemalých energetických zdrojů. Na zahrádkách se několik druhů zeleniny, kterou je možné sklízet i v zimě, pěstuje. Nejčastěji to bývá tak zvaná zimuvzdorná zelenina - kadeřavá kapusta, pór a růžičková kapusta. K přezimovní se ještě doporučuje ozimý salát, špenát a kozlíček polníček zasetý koncem léta.

Sněhová pokrývka póru svědčí. Jistější je však mulčování listím. Sněhová pokrývka póru svědčí. Jistější je však mulčování listím. Zdroj: Graham Corney / Shutterstock.com

Místo zkázy objev

Na myšlenku rozšíření druhů zeleniny pěstováné (a hlavně sklízené) v zimních měsících, bez nutnosti vynakládat prostředky na vytápění, přišel rakouský zahradník a vedoucí Výzkumného ústavu zahradnického Wolfgang Palme vlastně náhodou. V rámci pokusů se zeleninou se přihodilo, že předčasně udeřily silné mrazy a oni nestačili sklidit poslední část úrody asijského salátu v jedné vzdálenější testovací stanici. Podle učebnic měl onen druh zmrznout už při -3 oC. Jenže on přežil mnohonásobně nižší teploty (-15-20 oC). Pěstitel byl překvapený, že i po tak silných mrazech zůstal salát svěží a chutný. Začal se tedy pídit v odborné literatuře, ale informace o tom, jak jednotlivé druhy zeleniny zvládají drsné zimní podmínky nanašel. A tak se tedy pustil do vlastních výzkumů.

Zelenina otužilejší, než se tušilo

Palme několik let zkoušel, kdy je ten který druh zeleniny potřeba zasít, aby byla sklizeň možná i v zimních měsících a jak zeleninu před případnými mrazy chránit, aniž by bylo potřeba využívat vytápěný skleník. Postupně zjistil, že může i v zimě sklízet ředkvičky, hlávkový salát nebo některé druhy zelí. Osvědčily se mu také asijské saláty, zimní řeřicha či pažitka.

Některé druhy salátů rostou i v zimě. Některé druhy salátů rostou i v zimě. Zdroj: apiguide / Shutterstock.com

Zatím shromáždil rady pro zimní pěstování 70 druhů plodin, od endivie po cibuli. O své zkušenosti se dělí jak formou přednášek a workshopů, tak také jako autor knih zaměřených právě na pěstování zeleniny v zimních měsících. Někdy je možné pěstovat zeleninu bez speciální ochrany, jindy pomůže speciální kryt, který zajistí ochranu v době největších mrazů. Uvedené postupy jsou vhodné jak pro vlastníky zahrádek, tak pro drobné farmáře.

Zdroj: www.zeit.de, reasonstobecheerful.world

Akční letáky