Obliba vertikálních zahrad roste, protože šetří místo a poskytují daleko víc možností. Navíc k jejich výrobě potřebujete prakticky jen PET lahve a provázek. Ostatní už záleží na vaší zručnosti. Úroda z nich je skvělá a skoro bez práce. Pojďte se do toho pustit, ukážeme vám, jak na to!

Začít můžete ze semínek

Se salátem si můžete začít už od semínek.

Jak přesně na to, abyste sklidili co největší úrodu, se podívejte na video:

Zdroj: Youtube

Sazeničky se pak skvěle hodí pro pěstování právě v plastových lahvích. Postup je jednoduchý a má hned několik pozitiv.

Recyklujte a pochutnejte si

Plastové lahve jsou k dostání na každém místě. Pokud kupujete balenou vodu nebo pijete limonády, určitě se u vás doma najdou také. Nemusíte je tedy nosit do kontejneru, ale vyrobte z nich užitečné pomocníky. Nebude vás to stát skoro nic, lahve krásně zrecyklujete a výrobou vertikální zahrady si ušetříte spoustu času i vody. Ještě lepší zpráva je, že takovou zahradu můžete klidně umístit na balkon či terasu. Takže si pěstovat plodiny můžete i bez zahrady. A při pohledu na vypěstované plody pokrývající terasu se dostaví příjemný pocit blaženosti.

Lahev a provázek

Pro pěstování se hodí větší lahve, třeba od dvoulitrových limonád. Rozřízněte je v polovině tak, aby šla horní půlka otočená hrdlem dolů zasunout do té spodní. Do víčka udělejte dostatečně velkou díru, abyste jím protáhli provázek. Nahřejte šroubovák nebo hřebík, otvor tak půjde udělat lehce. Jím pak prostrčte tlustší provázek, který dobře saje vodu, nebo dostatečně dlouhý proužek látky. Budou fungovat jako knot, jenž přivádí a odvádí životodárnou tekutinu na správné místo.

Jak přesně na to, se podívejte ve videu:

Zdroj: Youtube

Už zbývá jen do spodní části lahve vypálit dírky pro provázky nutné k zavěšení. Postačí tři dírky. Provlékněte jimi provázky, uvažte tak, aby oka byla dostatečně dlouhá pro zavěšení plastového květináče a zároveň poskytla dostatek prostoru pro růst salátu. Pak už jen vyberte vhodný substrát, naplňte jím horní květináč a zasaďte sazeničku salátu.

Do spodní části nalijte vodu, vložte do něj horní část se sazeničkou a látkovým knotem a už jen zavěste na vhodné místo. Knot si bude dávkovat vodu dle potřeby, na vás bude jen občasná kontrola rezervoáru a případné doplnění tekutiny.

Související články

Zdroje: www.youtube.com, www.youtube.com, chalupari-zahradkari.cz, www.magazinzahrada.cz