Zeleninu pomůže před mrazy ochránit netkaná textilie.
Zdroj: Paul Maguire / Shutterstock.com

Chytré triky, jak pěstovat zeleninu i pod sněhem

Pěstování zeleniny v zimních měsících není u nás zdaleka tak rozšířené, jako v ostatních částech roku. Ale je to možné, pro některé druhy zeleniny je to dokonce výhodné. Nejen, že jejich chuti prospěje mrazivé počasí, ale je i menší pravděpodobností potíží se škůdci.

Co se týče pěstování zeleniny v zimních měsících, je nabídka nesrovnatelně menší, než ve zbylých částech roku. Tradičně zahrádkáři pěstují tzv. mrazuvzdorné zeleniny. Ty už většinou bývají počátkem zimy vyzrálé, ale jsou natolik otužilé, že je můžeme sklízet průběžně. Výhodou je, že nemusíme řešit jejich skladování a máme tak stále k dispozici čerstvé vitamíny.

Řada druhů zeleniny snáší chladné počasí lépe, než jsme tušili. Řada druhů zeleniny snáší chladné počasí lépe, než jsme tušili. Zdroj: Bob Keefer / Shutterstock.com

K nejčastěji pěstovaným zeleninám, které je možné sklízet v průběhu zimy, u nás patří pór, kadeřavá kapusta a růžičková kapusta. Pochopitelně, že vždy je vhodné zvolit odrůdy, které zimní podmínky snášejí nejlépe. Pokud není promrzlá půda, můžeme během zimy sklízet i hlízy topinambur.

Okna, která dosloužila, pomohou chránit v zimě zeleninu. Okna, která dosloužila, pomohou chránit v zimě zeleninu. Zdroj: Kristi Blokhin / Shutterstock.com

Ochrana zeleniny před velkými mrazy

Univerzální návod, jak pěstovat v zimních měsících zeleninu, neexistuje. Velmi záleží na konkrétní lokalitě. Důležitá je nejen nadmořská výška, ale i další faktory. Problematicky rostliny prosperují v tzv. mrazových kotlinách, nepříjemné bývá také působení větrů. Proto bychom vždy měli zvážit konkrétní podmínky a podle toho volit, co budeme pěstovat. Ale několik fíglů nám pěstování v zimních měsících může usnadnit.

Při oteplení je vhodné fólii ze záhonu odhrnout. Při oteplení je vhodné fólii ze záhonu odhrnout. Zdroj: Trevor Clark / Shutterstock.com

Před chladem či sněhem nám zeleninu pomohou ochránit netkané textilie či speciální fólie. Při výběru se musíme zaměřit na takové, které nezničí první větší mráz. Vhodné je, pokud pod ně dáme dostatečně pevnou konstrukci. Nebudou tedy ležet přímo na zelenině. Zároveň však musíme počítat s tím, že při zvýšení teplot je třeba rostliny odkrýt. Trvalé uzavření ve foliovém krytu by mohlo být problematické. S výhodou můžeme využít vyřazená skleněná okna jako kryt menších pařenišť.

Ani nevytápěný skleník nemusí zahálet

K využití pro zimní pěstování zeleniny se hodí i nevytápěné skleníky. Teplota v nich je přece jen vyšší, než na venkovních záhonech. Pokud se nám podaří najít vhodné odrůdy otužilé zeleniny, můžeme si průběžně pochutnávat na překvapivě širokém množství druhů zeleniny.

Teploty půdy ve skleníku můžeme zvýšit vrstvou hnoje. Teploty půdy ve skleníku můžeme zvýšit vrstvou hnoje. Zdroj: goodbishop / Shutterstock.com

Nejspíš nebude sklizeň tak bohatá, jako v klasické sezóně, ale i snítka čerstvého kopru může být příjemným zpestřením našeho zimního kulinaření. Dařit se bude i některým druhům salátu či cibule. Teplotu ve skleníku můžeme zvýšit i generacemi prověřeným způsobem – přidáním vrstvy čerstvého hnoje pod horní vrstvu zeminy. Teplo a vláhu v půdě pomůže také udržet dostatečně velká vrstva mulče ze slámy.

Akční letáky