Zdroje: www.zahradaapriroda.cz, www.homeincube.cz

Je čas na zimní řez jabloní

Chcete-li vidět, jak se staví k zimnímu řezu profesionál, podívejte se na toto pěkné video ve slovenštině. Nejenže uvidíte stromky před i po řezu, ale také se s vámi podělí o spoustu zajímavých informací.

Zdroj: Youtube

Víte, že jabloně můžete prořezat už teď během zimy? Vyberte si k tomu pěkný suchý bezmrazý den a pořádně si rozmyslete, jak chcete strom tvarovat. Spousta větví totiž strom vyčerpává, a navíc na nich ani neplodí nebo jen malá jablka. Nastudujte pořádně problematiku a vrhněte se s ostrými nůžkami do zahrady či sadu už teď v zimě.

Jak na zimní řez jabloní?

Zimní řez jabloní se obvykle provádí od prosince do února, kdy je strom v klidovém období. Cílem zimního řezu je udržovat strom zdravý a plodící, zlepšit kvalitu ovoce a zajistit správnou strukturu koruny.

Řez se liší podle stáří stromu. U mladých stromků je třeba řez výchovný, kdy se vytváří základní tvar stromu s terminálem a postranními větvemi. U starších zhruba pětiletých stromů se provádí řez udržovací. U starých stromů, ale do maximálně čtyřiceti let, je možné také provést zmlazovací řez.

Nejprve je třeba odstranit všechny poškozené, suché, nemocné nebo nadbytečné větve. Ty jsou snadno rozpoznatelné podle svého vzhledu a umístění na stromě.

Poté je třeba zkontrolovat, zda jsou větve rovnoměrně rozložené po celém stromě. Pokud jsou některé příliš husté nebo příliš blízko u sebe, můžete je oříznout, abyste zajistili dostatek světla a vzduchu pro všechny větve.

Dále je třeba zkontrolovat větve, které rostou dovnitř koruny nebo směrem dolů. Tyto větve je třeba oříznout tak, aby se koruna udržovala kompaktní a aby se v ní nehromadily větve, které by mohly způsobovat problémy. Vždy proto řežeme na vnější pupen, jako u všech rostlin.

Na závěr je třeba zkontrolovat, zda jsou větve zdravé a pevné. Pokud jsou příliš tenké nebo křehké, můžete je oříznout, abyste zajistili, že budou schopné unést plody a že nebudou příliš namáhány větrem nebo sněhem.

Kdy a čím se pustit do řezu jabloní

Při řezu je důležité používat ostré čisté nástroje, abyste zabránili poškození větví a minimalizovali riziko infekce. Proto se používá balzám nebo štěpařský vosk, kterým je vhodné zatřít řez po větvích silnějších než je váš palec.

Je také důležité řezat v nemrazivém suchém počasí, abyste zabránili rozvoji plísní, příliš nízké teploty by mohly řezané větve také poškodit.

Související články