Chladné počasí a nedostatek hřejivých slunečních paprsků nahrává špatné a ponuré náladě. Přece jen, chybí všudypřítomné barvy lučního kvítí, zelené odstíny majestátních listnáčů a exotické barvy krásek v truhlících zkrášlující okenní parapety. Naštěstí existuje v říši rostlin hned několik milovnic chladného počasí a led a sníh je nezaskočí. Pozitivní energii z líbezných květů lze tak čerpat i v zimních měsících.

Obligátní vřesy

Vřesy jsou elegantní a takřka nezničitelné. Nezklamou ani v chladných měsících. Existuje jich celá barevná škála a péče o ně není nijak náročná. Rostliny s drobounkými kvítky snesou skutečně silné a mrazy a kvetou po celou zimu. Až je budete do truhlíku sázet a vymýšlet ty nejkrásnější kombinace, myslete ma to, že tito krasavci milují kyselou a propustnou půdu. Navíc nejsou vřesy nikterak náročné na zálivku, ovšem úplné vyschnutí jim také neprospěje.

Květinka samotného Krista

Další květinou, která ozvláštní každý truhlík je rostlinka s něžnými bílými kvítky. Pro její krásu se jí říká Kristova růže, jmenuje se však čemeřice černá (Helleborus niger) kvete v prosinci až lednu. Velmi oblíbené jsou i další odrůdy čemeřice. Vybrat si můžete mezi rostlinkami, které vás potěší růžovými až purpurovými květy. Kristova růže je odpradávna také ceněna nejen pro svou krásu, ale dávní léčitelé věřili v její blahodárné účinky na lidský organismus. Dokázala si prý poradit s onemocněním srdce a mírnila duševní potíže. Stejně jako vřes, i čemeřice je na péči velmi nenáročná. K tomu, aby prospívala a krásně kvetla, potřebuje humózní půdu bohatou na vápník.

Krásnohlávek paní zimy

Elegantní stříbrná rostlinka bez květů vypadá, jako by ji vykouzlila sama paní zima. Krásnohlávek nebo také drátovec (Leucophyta brownii) má kupodivu svou domovinu v Austrálii, nikoliv na severním pólu. Dalším paradoxem je, že křehký krásnohlávek ve své podstatě vůbec není zimní rostlinou, právě naopak. Jedná se o rostlinku, která mrazu příliš neholduje. U nás se ale krásnohlávky osazují zimní truhlíky hojně a to z toho důvodu, že drátovec vypadá stále stejně. I když promrzne, neztratí nic ze své stříbrné křehké elegance.

Trochu jiná kapusta

Může v truhlíku působit trochu těžkopádně, ale její barevné variace vám jistě vykouzlí úsměv na tváři a pohladí duši. Okrasná kapusta je skutečný držák a snese i opravdu silné mrazy. V truhlíku na okně vám tak může dělat radost až do pozdního jara.

Související články

Zdroje: www.idnes.cz, www.prozeny.cz, www.mall.cz