Zimní truhlíky: Které rostliny milují zimu?
Zdroj: Shutterstock

Inspirace: Nejkrásnější zimní truhlíky. Tyhle květiny milují zimu a led

Krásné barvy a něžné květiny. Nemusíte se jich vzdát ani v zimě. Existují nádherně kvetoucí rostliny, jimž zima nevadí. Naopak. Ozvláštněte jimi truhlíky a užívejte si jejich krásu každý den!

Chladné počasí a nedostatek hřejivých slunečních paprsků nahrává špatné a ponuré náladě. Přece jen, chybí všudypřítomné barvy lučního kvítí, zelené odstíny majestátních listnáčů a exotické barvy krásek v truhlících zkrášlující okenní parapety. Naštěstí existuje v říši rostlin hned několik milovnic chladného počasí a led a sníh je nezaskočí. Pozitivní energii z líbezných květů lze tak čerpat i v zimních měsících.

Obligátní vřesy

Vřesy jsou elegantní a takřka nezničitelné. Nezklamou ani v chladných měsících. Existuje jich celá barevná škála a péče o ně není nijak náročná. Rostliny s drobounkými kvítky snesou skutečně silné a mrazy a kvetou po celou zimu. Až je budete do truhlíku sázet a vymýšlet ty nejkrásnější kombinace, myslete ma to, že tito krasavci milují kyselou a propustnou půdu. Navíc nejsou vřesy nikterak náročné na zálivku, ovšem úplné vyschnutí jim také neprospěje.

kristova růže Kristova růže vydrží velmi nízké teploty a nádherně kvete. Zdroj: 123rf

Květinka samotného Krista

Další květinou, která ozvláštní každý truhlík je rostlinka s něžnými bílými kvítky. Pro její krásu se jí říká Kristova růže, jmenuje se však čemeřice černá (Helleborus niger) kvete v prosinci až lednu. Velmi oblíbené jsou i další odrůdy čemeřice. Vybrat si můžete mezi rostlinkami, které vás potěší růžovými až purpurovými květy. Kristova růže je odpradávna také ceněna nejen pro svou krásu, ale dávní léčitelé věřili v její blahodárné účinky na lidský organismus. Dokázala si prý poradit s onemocněním srdce a mírnila duševní potíže. Stejně jako vřes, i čemeřice je na péči velmi nenáročná. K tomu, aby prospívala a krásně kvetla, potřebuje humózní půdu bohatou na vápník.

krásnohlávek Stříbrný krásnohlávek se v truhlíku bude vyjímat. Zdroj: shutterstock

Krásnohlávek paní zimy

Elegantní stříbrná rostlinka bez květů vypadá, jako by ji vykouzlila sama paní zima. Krásnohlávek nebo také drátovec (Leucophyta brownii) má kupodivu svou domovinu v Austrálii, nikoliv na severním pólu. Dalším paradoxem je, že křehký krásnohlávek ve své podstatě vůbec není zimní rostlinou, právě naopak. Jedná se o rostlinku, která mrazu příliš neholduje. U nás se ale krásnohlávky osazují zimní truhlíky hojně a to z toho důvodu, že drátovec vypadá stále stejně. I když promrzne, neztratí nic ze své stříbrné křehké elegance. 

kapusta Okrasná kapusta potěší svými barvami i výdrží. Zdroj: shutterstock

Trochu jiná kapusta

Může v truhlíku působit trochu těžkopádně, ale její barevné variace vám jistě vykouzlí úsměv na tváři a pohladí duši. Okrasná kapusta je skutečný držák a snese i opravdu silné mrazy. V truhlíku na okně vám tak může dělat radost až do pozdního jara.

Zdroje: www.idnes.czwww.prozeny.czwww.mall.cz

Akční letáky