Ibišek bahenní (Hibiscus moscheutos) pochází z bažinatých oblastí na jihovýchodě USA. Odtud jeho záliba v kypré, humózní půdě s dostatkem vláhy. Zahradní kultivary, vyšlechtěné z původního, až 2 m vysokého keře, jsou nižší, zato hustší a kompaktní. Když na přelomu léta rozkvetou až 20 cm velkými, avšak jako papír tenkými květy něžných barev, dopřejí nám nevšední zážitek.
Co se s ibiškem děje na podzim?
Jak podzim postupuje, květy uvadnou a celé větve ibišku začnou schnout a odumírat. Obávat se však nemusíte, je to přirozený proces - rostlina se připravuje na zimu. Výhony můžete 10 cm nad zemí zastřihnout, abyste nad ně snáze nastlali zimní ochranu. Ta je nezbytná, zvláště holomrazy jsou pro tento ibišek nebezpečné.
Kořeny nesmí promrznout, jejich ochrana je však mnohem snazší, nežli je tomu u nadzemních částí rostlin. Nad sazenici jednoduše navezete plné kolečko kompostu, navršíte pořádnou kupu listí nebo slámy, zatížíte větvemi. Izolační kryt nejen že ochrání kořeny keře, ale může posloužit i jako úkryt pro zimující slunéčka, čmeláky, nebo dokonce pro ježka. Zimní kryt opatrně odstraňte v průběhu dubna. Listí můžete ihnet použít jako skvělý mulč, kompost rozhrnout kolem keře.
Zimování v chladných oblastech
Ve vyšších oblastech bývá výhodné pěstovat ibišek bahenní v prostorné nádobě. Důkladná zimní ochrana by kořeny před mrazem schovala i ve volné půdě, ale protože do hor chodí jaro později, ibišek se budí pozdě a do podzimu nemusí stihnout vykvést. Zato pokud ho na jaře umístíte do skleníku nebo na světlé místo v domě, bude mít náskok. Přes zimu se však spící kořeny spokojí s tmavým místem, kde se teplota pohybuje nad 0 °C (a pokud nádobu izolujete, přechodně nevadí ani pár stupňů pod 0 °C). Vzhledem k tomu, že je ibišek vláhomilný, udržujte substrát mírně vlhký i v zimě.