Středomořským a subtropickým rostlinám vyhovuje přezimování při teplotě mezi 5

až 10 °Celsia - to odpovídá podmínkám v jejich domovině. Mráz je spálí, teplota vyšší než 12 °C je zase může probudit k jarnímu rašení, což je v průběhu zimy opravdu nežádoucí (existují samozřejmě i výjimky). Prostory s podobným teplotním rozmezím většinou není až tak těžké najít, problematičtější bývá druhá podmínka - dostatek světla. I v období klidu, kdy nerostou, jej stálezelené rostliny pro udržení svých základních životních funkcí potřebují - tmu snesou pouze druhy, jimž nevadí shození listů. Teplotu nad nulou také nesmíme udržovat na úkor čerstvého vzduchu. V chladném, zatuchlém a příliš vlhkém vzduchu na ně číhají různé choroby a plísně.

Prevence plísní

  • Kdykoli se venkovní teplota ocitne nad nulou, můžeme k zimujícím rostlinám pustit čerstvý vzduch. Dostatečné větrání je tou nejlepší prevencí padlí, které jinak může zimující rostliny snadno napadnout.
  • Mezi další preventivní opatření patří ihned odstraňovat odumřelé listy rostlin. To, že jich přes zimu část uschne, je přirozený proces, na jaře zase vyraší nové. Ovšem musíme je odstranit dříve, nežli se jich zmocní hniloba, která by se dále mohla šířit na zdravé části rostlin. Podobně odstraňujeme i napadené, ještě zelené listy.