Díky tvarování stromů můžete mít i jedlý živý plot.
Zdroj: Profimedia.cz

Nudí vás zelený živý plot? Vytvořte si krásně barevný, ze kterého sklidíte ovoce

Chcete živý plot, ale buxusy a túje vás nudí. Není divu, jsou už trošku překonané. Živé ploty mohou být barevné, různorodé a opticky zajímavé. Zelená unylá plocha sice zakryje nehezký výhled nebo oddělí pozemky, ale může být mnohem pestřejší. Proč nemít třeba takový živý plot, ze kterého sklidíte ovoce? Nechte se inspirovat!

Založte si ovocný živý plot!

Proč by ne? Živé ploty mohou být i z plodících keřů či ovocných stromků. Zajímá vás, jaké dřeviny se osvědčily? Hledejte „ovocný či jedlý živý plot“. Možností je totiž spousta a velmi záleží na tom, zda bude mít váš plot oporu, nebo chcete, aby byl samostatně stojící. S oporou si můžete vypěstovat například plot z ostružin, maliníků či velmi chutných malinoostružin.

Už jste viděli živý plot z ovocných stromů? Už jste viděli živý plot z ovocných stromů? Zdroj: Profimedia.cz

Jedlé čili ovocné živé ploty

Zimolez kamčatský čili kamčatská borůvka, rakytník, dřín, mahonie, dřišťály či arónie, ale také šípkové keře či trnky jsou dřeviny, které může použít také jako živý plot. Jsou to keře, které narostou husté, dají se tvarovat a jsou velmi vzhledné. Potěší vás nejen plody, ale některé také krásně kvetou a mění barvu listů na podzim. Prostě radost pohledět i ochutnat.

Pokud máte zkušenosti s tvarováním stromků, pak se můžete vrhnout i na jabloně nebo jiné ovocné stromy.

I ovocné stromy lze tvarovat a použít jako živý plot. I ovocné stromy lze tvarovat a použít jako živý plot. Zdroj: Profimedia.cz

Péče o ovocné živé ploty a stěny

O jedlý živý plot se musíte starat stejně jako o jiné okrasné a ovocné dřeviny. Nutný je kvalitní řez a tvarování, které splní funkci jak plotu, ale také udrží dřeviny zdravé a plodící. Podle druhu, který budete pěstovat, zvolte tvar a ideální řez, který se samozřejmě mírně liší od klasického tvarování keře či stromku. Nenechejte se zaskočit jím, že jsou takové ploty málo používané.

Pamatujte, že ovocné živé ploty jsou oproti klasickým živým plotům náročnější na zálivku, případně můžete také přihnojovat či pravidelně obohacovat půdu kompostem, hnojem či jinými přírodními látkami bohatými na živiny.

Zdroje: living.iprima.czwww.nkz.cz

Akční letáky