Zahrada je mnohým příjemná hlavně tehdy, máme-li na ni alespoň pocit soukromí. Pro to se ideálně hodí živé ploty, které zabrání zvídavým pohledům sousedů a přitom zachovají přírodní ráz pozemku. Jednou z možných variant je vypěstovat si takový plot z brslenu.

Více o těch nejkrásnějších stálezelených keřích se dozvíte ve videu:

Zdroj: Youtube

Brslen Fornetův jako živý plot

Brslen Fornetův je oproti některým jiným neopadavý a tedy stálezelený. Roli přirozené hradby pozemku tak bude plnit nejen v létě, ale i v chladných zimních měsících. Navíc jde (jako ostatně i u dalších brslenů) o rostlinu nenáročnou na péči, která si k životu vystačí prakticky sama a na nás bude jen usměrňování jejího růstu a tvarování.

Brslen roste velmi rychle, což můžeme směle počítat k dalším jeho výhodám. Na hustý a dostatečně vysoký živý plot tak nebudeme muset čekat mnoho let.

Ochrání soukromí i pozemek

Máte pozemek svažitý nebo snad dokonce takový, kde hrozí eroze některé jeho části? I tady pomůže živý plot z brslenu. Jeho kořenový systém má totiž navíc úžasnou schopnost zpevňovat půdu, v níž roste a tím ochrání nejen svoje vlastní životní prostředí, ale také pěstitelův majetek. Ideálnější rostlinu bychom tedy těžko hledali.

Krásu takového živého plotu ukazuje i následující video:

Nenáročný a vděčný

Co od nás bude na oplátku za svoje služby brslen požadovat? Není toho mnoho. Nejlépe se mu bude dařit na sluníčku v kyselé půdě. Nemá rád ani suchou, ale ani přemokřenou půdu, a pokud jej budeme chtít udržet v rozumné výšce a tvaru, měli bychom si brzy pořídit zahradnické nůžky Rychlý a bujný růst jej totiž může poměrně brzy vyhnat až do čtyřmetrové výšky.

Před výsadbou, kterou je nejlepší provádět na jaře, ale můžeme se do ní pustit i na podzim, si dobře zkontrolujme, zda jsme náhodou omylem nekoupili brslen japonský. V jeho případě jde totiž o jediný druh, který nesnáší mráz a z vysázeného živého plotu bychom se tak měli radost jen do zimy.

Co si musíme pamatovat?

Ačkoliv jsou brsleny krásné, rychle rostou a svými hustými, dobře zapojenými větvemi vytvářejí ideální živé ploty, je však třeba upozornit na jednu nevýhodu této rostliny, s níž zkrátka musíme počítat. Jde o obsah jedovatých látek, které mohou uškodit domácím zvířatům nebo i malým dětem, pokud bychom je dostatečně nehlídali. Smrtelnou dávkou pro dospělého člověka je přibližně třicet tobolek plodů, které vznikají po odkvětu. Nenechme se zmást tím, že je ptáci milují. Zatímco jim neuškodí, u lidí i zvířat mohou (stejně jako jiné části rostliny) způsobit selhání krevního oběhu.

Jak se pozná les, kde zaručeně rostou houby? „Stoprocentní jistotu nemáte nikdy,“ říká v novém podcastu iReceptář do ucha Markéta Vlčková. Pusťte si ho ZDE:

Zdroje: living.iprima, housing, hedgesdirect, zahradkarskaporadna, atlaso