Meruzalky jsou známé jako okrasný rybíz, který se často objevuje v českých zahradách. Klasický černý, červený nebo bílý rybíz jistě všichni znáte, ale že existují okrasné meruzalky, všichni neví. Přitom jsou z nich dechberoucí okrasné keře, které můžete vysadit třeba jako živý plot. Nemusíte se bát, i když máte zvířata nebo děti, plody okrasného rybízu jsou jedlé, ale pozor, nejsou nijak chutné.

Původ má okrasný rybíz v Andách a Patagonii, kde je hojně šířen ptactvem. To se totiž plody okrasného rybízu živí a to i přesto, že tyto plody nejsou vůbec chutné. Máte tak ale jistotu, že nejsou jedovaté, a když si vaše ratolest utrhne barevnou kuličku z okrasného rybízu a sní, nic se nestane. Pro mnoho rodin je to při výběru rostlin na zahradu důležité.

Meruzalky se skvěle hodí na živý plot

Krasná meruzalka se skvěle hodí pro živý plot, má totiž schopnost utvořit hustý propletenec větví a zdobí zahradu celou sezonu. Začíná růst zkraje vegetační sezóny, což je v dubnu a je krásnou dekorací od jara do podzimu. Její listy jsou červené, žluté, oranžové a hnědé.

Velkou výhodou je, že škůdci a choroby se okrasným druhům rybízu vyhýbají. Napadá je jen jedna jediná choroba. Tou je antraknóza rybízu, jíž způsobuje houba Drepanopeziza. Napadené listy jsou pak poseté žlutými skvrnami a během léta odumírají a odpadávají.

Okrasný rybíz udělá vaši zahradu krásnou a útulnou

Jen některé druhy patří k těm, které udělají vaši zahradu pěstěnou a krásnou. Jedná se o nenáročné keře nebo nízké stromky, které můžete tvarově upravovat. Vysaďte je zkraje záhonů, do svahů, ale můžou být i v květináčích či jako živý plot.

Nejoblíbenější je meruzalka zlatá, která je odolná, můžete ji vysadit kamkoliv, je plně mrazuvzdorná. Jediným jejím požadavkem je dobře propustná a vlhká půda. Velmi zdobná je také meruzalka krvavá, která kvete v dubnu a má třicet centimetrů dlouhá květenství. Její květy jsou krvavě červené a tmavě růžové.

Keře je ideální tvarovat po několika letech růstu. Vhodná doba je na přelomu srpna a září. Výsledek uvidíte v následující vegetační sezóně a ohlídat byste si měli především dostatečnou zálivku.

Zdroj: www.chalupari-zahradkari.cz, www.living.iprima.cz, www.dumazahrada.cz