Zkuste své vaší zahradě nový kabát v podobě živého plotu. Jedná se o výborné řešení k zajištění soukromí a zvýšení množství zeleně ve vaší zahradě. Máme pro vás pár tipů, abyste sáhli po těch osvědčených, atraktivních a rychle rostoucích druzích rostlin, které nevyžadují náročnou péči.

Jaké keře se nejčastěji používají do živých plotů, se dozvíte v tomto videu:

Zdroj: Youtube

Jilm sibiřský

Jiný název této rostliny zní turkestánský brest (Ulmus pumila) a svým původem je z východní Sibiře. Vyznačuje se extrémně rychlým růstem a během jedné sezóny může vyrůst až do výšky 1,2 až 1,8 metru.

Takže pokud chcete opravdu vysoký živý plot, je pro vás jilm sibiřský perfektní variantou. Jeho finální výška může dosáhnout i 5 metrů. Do dvou let se z něho stane vzrostlá dřevina s výbornou schopností stínění i zvukové izolace. Jilm není náročný na půdu a bohatě se větví.

Vilín čínský

Pokud chcete nápadný keř, který bude plný nepřehlédnutelných bílých, růžových nebo červených květů, vyberte si vilín neboli Loropetalum chinense. Květů se dočkáte od února do dubna. Pochází z oblasti Japonska a jihovýchodní Číny, kde je stálezelený, u nás se jedná o opadavý keř s obloukovitě ohnutými větvemi a přepadajícím, velmi efektním růstem.

Zpravidla dorůstá do výšky 1 až 1,5 m, a je tak vhodný na menší zahrady. Jeho výrazné fialové listy tvoří úžasný kontrast k ostatním rostlinám na zahradě. Výhodou je opět rychlý růst a také jeho mrazuvzdornost. Nejlépe se mu daří na slunných místech.

Bambus

Bambus pochází z řídkých lesů Střední Asie a v Evropě je posední roky čím dál oblíbenější. Proto je na současném trhu v nabídce mnoho druhů, od malých až po dorůstající i několika metrů.

Většina bambusů se skvěle vyrovnává s naším klimatem a mnohé odrůdy snášejí dokonce i teploty mínus 20 °C. Přesto je dobré chránit kořeny mulčem. Bambus je na pěstování a údržbu poměrně náročný a rychle roste. Během 2 let může dosáhnout až do výšky 2 m. Bambus vždy ocení slunné až polostinné místo s písčitou a dobře propustnou půdou.

Bobkovišeň lékařská

Další oblíbenou rostlinou pro rychle rostoucí živý plot je bobkovišeň, kterou můžete poměrně dobře i tvarovat. Během jednoho roku povyroste i o více než 60 cm a má nádherné zelené lesklé listy. Výhodou je i její mrazuvzdornost a nenáročnost na půdu. Na jaře vám dokonce provoní zahradu svými nepřehlédnutelnými bílými květy a na podzim upoutá červenými či modrými bobulemi.

Související články

Zdroje: www.abecedazahrady.dama.cz, www.hobbio.cz, www.cestakbydleni.cz