V péči o zahradu jsou žížaly opravdu jednička. Jejich tvoření podzemních chodbiček půdu provzdušní a rostlinám pomůžou lépe zakořenit. Zároveň půdu zbaví rostlinného odpadu a svými výkaly ji ještě přihnojí. Pokud chcete mít ideální podmínky pro pěstování rostlin, výskyt žížal byste rozhodně neměli podceňovat. Vyzkoušejte osvědčené triky našich babiček, které měly zahradu plnou žížal.

Ve videu na YouTube, na kanálu NAŠE ODPADKY se můžete dozvědět, co žížalám nechutná a na čem si naopak rády smlsnou:

Zdroj: Youtube

Listí jako mulč

S příchodem podzimu nebude trvat dlouho, než začnou listy stromů opadávat. Místo toho, abyste je odváželi pryč, je však využijte jako prostředek k mulčování. Trochu listí můžete nechat i na trávníku, jelikož je žížaly během podzimu a zimy krásně zapracují do půdy. Mulčem z listí zároveň zadržíte půdní vlhkost, která žížaly přitahuje.

Udržování kypré půdy

V nakypřené zemině se žížalám lépe pohybuje, a proto je dobré udržovat půdu zkypřenou. Problémem nastává až rytí, které velmi často usmrtí nejen žížaly. Rovněž jim zničíte chodbičky, jež měly v půdě pracně vybudované. Pokud budete nutně potřebovat rýt, a nepostačí pouze kypření, buďte vždy velmi opatrní.

Ochrana žížal

Při rytí či jiné práci na zahradě se také často stává, že na nějakou tu žížalu narazíte. Víte, co byste s ní měli správně udělat? V prvním případě ji rozhodně nenechávejte na udusané půdě, kde si ji snadno najde nějaký predátor. Žížalu proto opatrně zahrabejte zpět do kypré půdy, kde už si sama dokáže poradit.

Správné pH půdy

Nenarazili jste na žádnou žížalu během práce na zahradě a ani jste nezpozorovali jejich chodbičky? Může to mít na svědomí pH půdy, které je příliš kyselé. Pokud pH klesne až pod 5,5, může být půda dokonce pro žížaly nebezpečná. Udržujte pH půdy neutrální a sami uvidíte, že budete mít brzy zahradu plnou žížal.

Pozor na chemikálie

V poslední řadě si rovněž dejte velký pozor na chemikálie, jako jsou pesticidy nebo dokonce prostředky na slimáky, které dokážou zabíjet i žížaly a další užitečné živočichy. Místo granulovaných hnojiv volte na přihnojování raději chlévský hnůj, jenž nezpůsobí žížalám žádné potíže.

Související články

Zdroje: nkz.cz, zelenadomacnost.com, receptyprimanapadu.cz