Vhodné jsou ploché kameny, protože je můžeme dobře pokládat na fólii, ale také skládat na sebe. Buď koupíme lomový kámen, nebo různě velké valouny.

Lámaný kámen nebo oblázky?

Pokud máme na dně položenou trubku kvůli cirkulaci, přikryjeme ji zbytkem fólie použité na jezírko a teprve na ni naskládáme kameny. Trubka nebude vidět.

Kameny z lomu mají obvykle daleko více rovných ploch, které usnadňují usazování, jenže také spoustu ostrých hran, takže pak musíme hledat tvary, které by spolu vhodně sousedily. Anebo použít kladivo. Třeba pískovec lze upravovat relativně snadno, horší to bude s žulou a rulou. Valouny se získávají z koryt řek a jsou přirozeně zaoblené mnohaletým působením proudící vody. Mohou mít také rovné plochy nebo plošky, které využijeme při skládání, ale valouny spíše vrstvíme způsobem včelích plástů, tedy oblinami do prohlubní vzniklými mezi ostatními kameny. Valouny také můžeme rozbíjet, ale je to trošku proti smyslu, proč jsme je pořizovali.

Kameny můžete i slepit

Kameny sesazujeme tak, aby zakryly fólii, neviklaly se a nesesouvaly. Dobré je vzít hadici, silným proudem napodobit vydatný déšť a zkoumat, co to s položenými kameny udělá. Zjistíme tak zároveň, kde voda zůstává a kde by mohla přes zimu zmrznout a kameny pohnout nežádoucím směrem. Na trhu jsou ale také speciální tmely, kterými lze kameny spojovat, a někteří stavebníci dokonce používají klasickou montážní pěnu, do které kameny usazují. Pěna dobře přilne, a když ztvrdne, přebytečné části odřežou, takže není vidět.

Vápenec může podporovat růst řas

Většina hornin, které k obkladu jezírka použijeme (vyvřeliny s křemeny a živci, žula, rula, moravská droba, porfyr a jiné), vlastnosti vody nijak neovlivní, pouze ty s vápencem nebo dolomitem mohou zvýšit její tvrdost, záleží ale na množství kamenů, na konkrétním složení a na způsobu, jakým přijdou do styku s vodou. Pokud kvůli rybičkám pravidelně měříme pH, změny zaznamenáme, znamením může být i vyšší výskyt řas, kterým tvrdá voda vyhovuje.

Kaskáda pro vodopád

V pískovci můžeme vysekat žlaby a obohatit tak jezírko o vodopády. Uděláme to tak, aby v kamenech byly tůňky, kde zůstane voda, když vypneme čerpadlo. Pískovec jednak nebude vysychat, ale hlavně tím usnadníme opětovné zapnutí.

kresby: autor