Vypiplali jste si rajčata od sazenic a najednou se vám na některých vzrostlých rostlinách začaly objevovat zkroucené listy? Měli byste zpozornět. V žádném případě se totiž nejedná o standardní situaci. Důvodů deformace může být hned několik. Jaké to jsou, jak nejlépe zasáhnout a účinně proti nim bojovat?

Proč se rajčatům kroutí listy, jaké jsou příčiny a možné nápravy, se dozvíte od zahradnice Petry ze Zahrady pro radost:

Zdroj: Youtube

V lepším případě jde o fyziologickou vadu

Pokroucené listy, odborně nazývané rolování, se projevuje jako první u starších spodních listů i navzdory tomu, že jsou řádně vyvinuté a zdravé. V některých případech je tento jev způsobený odstraněním nadměrného množství vegetativních výhonků. Dojde tak k narušení plynulého přísunu živin do jednotlivých částí rostliny. Proto se vyvarujte radikálnímu vyštipování silných bočních výhonů.

Příčinou mohou být teplotní výkyvy

Listy rajčat se někdy začínají kroutit i kvůli příliš velkým změnám mezi denními a nočními teplotami. Tuto situaci však nelze moc ovlivnit, je odvislá od počasí. Samozřejmě s tím těsně souvisí i poškození květů a nedostatečné opylení.

Pozor na nedostatek vláhy

V případě, že dochází ke svinování zdravých listů ve vrchních částech rostliny, zvažte, jestli správně a pravidelně zaléváte. V tomto případě se zpravidla jedná o nedostatek vláhy. Svinutím listu se rostlina chrání před nechtěným vypařováním vody. Jakmile ji zalijete, brzy své listy opět vyrovná.

Pokud je dlouhodobé období horkých dnů, může být příčinou kroucení listů i nadměrné množství slunečních paprsků. Poskytněte v takové situaci rostlinám dostatečný stín pomocí ochranných krytů alespoň během nejteplejší části dne.

Rajčata ke svému zdárnému vývoji potřebují rovnoměrnou zálivku, řešením je tedy pravidelná a dostatečná dodávka vláhy bez větších extrémů.

Kroucení listů je i důsledkem nedostatku živin

Deformace listů může být u rajčat způsobena i nedostatkem živin, hlavně vápníku a hořčíku. Jsou nepostradatelné pro správný vývoj rostliny a stabilitu buněčných stěn. V případě, že se těchto látek rajčatům nedostává, jejich listy se pak začínají kroutit. Proto rajčatům pravidelně dodávejte hnojivo bohaté na mikroživiny.

Pozor na virus rajčat jménem stolbur

Někdy se o kroucení listů rajčat může postarat viruz zvaný stolbur. Je poměrně nebezpečný, neboť vás velice snadno může připravit o veškerou úrodu. Nejčastěji se tento parazit na rajčatech vyskytuje koncem července a během srpna. V tomto případě je nejlepší napadená rajčata co nejrychleji zlikvidovat, protože parazit se poměrně rychle rozšiřuje.

Související články

Zdroje: www.nasezahrada.com, www.chalupari-zahradkari.cz, www.prima-receptar.cz