obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Žloutnutí listů ovocných stromů: chloróza z nedostatku železa

Listy jsou světlé, žluté, strom málo kvete a špatně plodí. Co je příčinou a jak lze těmto problémům předcházet? Příčinou je porucha v zásobování rostliny železem, pouze jej přidat do půdy však nestačí.

Chloróza nebo též žloutenka či kalcióza se vyskytuje především u broskvoní, ale též u třešní, hrušní, kdouloní, jabloní, slivoní, ale i u jahodníku a maliníku. Listové čepele postupně žloutnou, ale žilnatina zůstává zelená. Později jsou žluté celé listy, kroutí se, mezi žilnatinou hnědnou a předčasně opadávají. Přírůstky dřeva jsou malé, dřevo špatně vyzrává, rostliny slabě kvetou a květy i plody často opadávají, nebo se poltí i s peckou. Pokud už se plody vytvoří, jsou podřadné jakosti.

Nedostatek železa má různé příčiny

Tento typ chlorózy se nesmí zaměňovat s jinými fyziologickými poruchami (například s nedostatkem hořčíku) nebo i s chorobami, především virovými.

poškozené listy poškozené listy Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Příčinou chlorózy jsou poruchy v zásobování rostlin železem, které má rozhodující úlohu při tvorbě chlorofylu. Nedostatek železa v rostlinách může být zapříčiněn:  

  • nadměrným obsahem fosforu a především vápníku v půdě
  • zhutněním těžkých půd
  • nadměrnou vlhkostí
  • studenými půdami
  • chladným počasím
  • poškozením kořenové soustavy mrazem, suchem nebo škůdci
  • nedostatečnou nebo nevyrovnanou výživou (hlavně po přeroubování)
  • nesnášenlivostí či špatným srůstem podnože a roubu
  • náchylné jsou především stromy a keře v nížinách

poškozené plody broskví poškozené plody broskví Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak chřadnoucím stromům pomoci?

Odstranit tuto fyziologickou poruchu je možné opakovanou aplikací listového hnojiva obsahujícího železo v lehce přijatelné (chelátové) formě – například hnojiva Arbofert na broskvoně.

Nedostatek bóru zase způsobuje špatné oplození květů, nepravidelný vývoj plodů a jejich horší kvalitu (třeba praskání pecek a dužniny). V tomto případě je nutné bór doplnit přípravkem Borax v 0,3% koncentraci. Postřikovou jíchu připravíme z práškového boraxu, který nejprve rozpustíme v menším množství horké vody a pak doplníme studenou vodou na celkové množství potřebné podle uvedené koncentrace.

Akční letáky