Žloutnutí listů rajčat může mít samozřejmě mnoho příčin, od špatné (nedostatečné, nebo naopak přílišné) zálivky, přes nedostatek dusíku a dalších nezbytných prvků, až po napadení škůdci, mezi které patří - v tomto případě velmi pravděpodobná - sviluška chmelová. Naučme se ji rozpoznat a co nejúčinněji s ní bojovat.

Příčin žloutnutí listů a boji proti němu je mnoho. Podívejte se na některé z nich v youtubovém videu od Zahrady Térová:

Zdroj: Youtube

Svilušku snadno přehlédnete

Sviluška chmelová je droboučký roztoč, kterého na první pohled většina z nás určitě přehlédne, a tak situaci začínáme řešit až ve chvíli, kdy se projeví následky jejího působení na rajčatech. Jakmile si ale všimneme prvních žlutých skvrnek, které se později začnou slévat v jednu velkou, bude potřeba nejen obrazně řečeno “obrátit list”.

Svilušky chmelové totiž žijí na jejich spodní straně, kde si vytvářejí jemné pavučinky, které už jsou pouhým okem snadno rozpoznatelné. Na nich pak objevíme drobné, přibližně půl milimetru velké roztoče. Je nejvyšší čas zasáhnout! 

Chemie nebo trocha práce?

Asi nejjednodušší je sáhnout v takové chvíli po chemii z obchodu, ale opravdu chceme domácí rajčata ošetřovat takovými přípravky? Svilušky budou poměrně dobře reagovat i na přírodnější metody likvidace.

Pokud máme jen pár rostlin, můžeme je obejít a listy v první řadě pečlivě otřít. Dá to trochu práce, ale ochrana úrody je důležitá. Pak přijde silnější proud vody, který na listech odvede zbývající část práce. Po pár dnech účinnost svého zásahu raději ještě zkontrolujte. 

Česnek je zlikviduje

Abychom si byli jisti, že se svilušky hned tak nevrátí, nebo v případě, kdy pěstujeme větší množství rajčat, můžeme využít přírodní obranu proti sviluškám v podobě česnekovo-cibulového extraktu.

Vyrobíme si jej snadno doma, když rozmixujeme v trošce vody několik stroužků česneku a cibuli. Roztok potom naředíme, přecedíme přes jemné sítko a postřikovačem pečlivě aplikujeme na rostliny. Měly by stačit tři stroužky česneku a jedna střední cibule na litr hotového naředěného postřiku. 

"Umyjte" rajčata

Podobně jako česnek bude působit také mýdlo. Roztok dvou lžic tekutého mýdla v jednom litru vody, nastříkaný hlavně na spodní strany listů, roztoče spolehlivě zahubí. Je ale třeba tuto kúru opakovat po dešti, kdy se listy opláchnou a mohou se “nastěhovat” další svilušky. To platí u všech přírodních postřiků. 

Pozvěte na zahradu jejich nepřátele

Jestliže se chcete přirozeně a navíc velmi esteticky zbavit nepříjemných škůdců, jakými svilušky bezesporu jsou, vytvořte na zahradě vhodné prostředí pro život jejich přirozených nepřátel.

Jsou jimi například slunéčka sedmitečná, která na pozemku jistě rádi uvidíme a navíc nás zbaví problémů. Bude stačit, když poblíž rajčat vysázíte rostliny, které berušky doslova milují. Jsou to třeba kopr, fenykl a další miříkovité.

Související články

Zdroje: www.gardendesign.com, izahradkar.cz, eagri.cz