Strom, co voní po buchtách? Může vám to připadat lehce přitažené za vlasy, ale je to tak. Zmarličník japonský, ač jeho první jméno zní jakkoliv nelibě, je strom s unikátní a intenzivní vůní pečených buchet. Zmarličník japonský má velice zajímavou jemnou kůru. Jeho dřevo se hojně využívá v truhlářství, listy mají rozkošný tvar srdce a jeho vůně dodává zahradám úplně nový rozměr.

Video o Zmarličníku japonském si můžete pustit na Youtube kanále Arboretum Žampach:

Zdroj: Youtube

Jak se pěstuje

Asi není žádné tajemství, že strom s vůní buchet by chtěl na zahrádce zkrátka každý. Na pěstování není vůbec náročný a je i dosti mrazuvzdorný, takže se z jeho vůně a krásy můžete těšit v každém ročním období. Tomuto stromu je nejlépe v polostínu či na slunných místech. Ideální je ho pěstovat ve vlhké a humózní půdě. Obzvláště v kyselejší půdě se jeho listy zbarvují do absolutně dechberoucích odstínů. Stačí jej jen pravidelně zalévat a dávat si přitom trochu pozor, jelikož nemá rád podmáčené půdy. Pokud mu v chladnějších měsících, obzvláště na podzim, nedopřejete dostatek vláhy, jeho krásné listy začnou brzy opadávat. Zmarličník zvládne dobře i řezy. Výjimečně ne ty babiččiny, ale řez do jeho dřeva. Ideální je je provádět v období, kdy končí zima a začíná rašení.

Nádherná vůně, nádherný strom

Zmarličník nejen že voní jako čerstvě napečené buchty nebo cukrová vata z poutě. Jeho listy ve tvaru srdce jsou nádherné a umí hrát všemi barvami. Na jaře se barví do bronzova, v létě zas chytne překrásnou zelenou barvu a na podzim vás potěší překrásně sytě červenými listy. Pamatujte, že tento strom přímo zbožňuje kyselou půdu. Čím tedy bude půda kyselejší, tím krásněji se vám jeho listy zbarví.

Související články

Zdroje: chalupari-zahradkari.cz