Živé betlémy, adventní koncerty i zavítání do historie se svařákem v ruce. A chybět nebude ani pestrý program pro děti. Račte si vybrat.

1.Vyřezávané třešťské betlémy zavítaly do Prahy

Městečko Třešť najdete na Vysočině. Jeho kořeny sahají do 13. století. Slavné je hned z několika důvodů. Jednak je tu poměrně malebný zámek, jednak zde často pobýval Franz Kafka. Ale hlavně – za pozornost stojí zdejší betlémy. Jejich výroba se rozjela již v 19. století. Začínalo se s papírem, po roce 1860 přešli zdejší nadaní tvůrci ke dřevu. V čem jsou zdejší betlémy zvláštní? Jejich základem je zbořeniště doplněné městem a krajinou se stromy. Betlémáři tvoří i z pařezů a mechu, ze kterých se vynořují domečky, dobytek a na horizontu pak domalovaná krajina, které se říká lončoft neboli pozadí. Nejde o minimalistické kousky, některé betlémy mají na délku sedm metrů a najdete v nich víc než 500 figurek. Pokud vás betlémářská tradice zaujala, nemusíte kvůli tomu jezdit na západ Moravy. Výstava je ke shlédnutí v Praze v Jindřišské věži.

Výstava končí 2. 2. 2017, otevřeno denně 10 až 18 hodin
Jindřišská 3, Praha 1, více se dozvíte na webu jindrisskavez.cz.


2. Vánoce s Bohuslavem Martinů

Letos odstartoval již 22. ročník Dnů Bohuslava Martinů. Zpříjemnit si advent poslechem děl tohoto multižánrového hudebního genia můžete až do 22. 12. 2016 v Praze. Koncerty hostí Lichtenštejnský palác (Sál Martinů), Rudolfinum (Dvořákova síň), Obecní dům (Smetanova síň), Pražská konzervatoř (Koncertní sál) a dokonce i Palác Akropolis. To své si v jeho tvorbě dokáže zřejmě najít skoro každý – vždyť zahrnuje široké hudební spektrum od impresionismu přes jazzové prvky, až k vlastním unikátním kompozicím. V době stresu s vánoční výzdobou a úklidem jde o skvělý relax a zastavení, které k adventu tak nějak patří…

Dny Bohuslava Martinů, akce končí 22. 12. 2016
Více se dozvíte na webu martinu.cz

3. Rozjímání v pražské botanické zahradě

Ducha vánoc lze načerpat i v pražské botanické zahradě. Hned 10. 12. 2016 zde od 13 hodin proběhne takzvané Adventní rozjímání. Čeká vás biblické čtení a hraní a také pěvecké vystoupení v útulné kapli sv. Kláry nad stejnojmennou vinicí. To můžete zakončit stylově ve viničním domku nad sklenkou některého ze zdejších vyhlášených vín. Že tuhle akci již nestihnete? Nevadí. Botanická zahrada myslí na Vánoce i ve Výstavním skleníku Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty UK v ulici Na Slupi. Koná se zde výstava miniaturek s vánoční tematikou. Až do 1. 1. 2017 se můžete pokochat maličkými stromečky, ozdobičkami, minibetlémky či čertovskými výjevy. Výstava slibuje i exkurz do historie. Přiblíží totiž styl zdobení stromečků ze začátku 19. století. Vůbec první vánoční stromek v Čechách napadlo ozdobit roku 1812 Jana Karla Liebicha, tou dobou ředitele Stavovského divadla. Učinil tak ve svém zámečku „Ztracená varta“ v pražské Libni.

  • Adventní rozjímání: Venkovní expozice, kaple sv. Kláry, 13-16 hodin
  • Výstava miniatur: Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty UK - Výstavní skleník, Na Slupi 16, Praha 2, otevřeno denně 10-17 hodin až do 1. 1. 2017

Více se dozvíte na webu botanicka.cz

4. Velký advent v Českých Budějovicích

Trhy, gospelové Vánoce, tvůrčí dílničky pro děti i dospělé, výstavy se štedrovečerní tematikou a mnoho dalšího – to je českobudějovický Velký advent v kostce. Akce se konají jak na náměstích – konkrétně Přemysla Otakara II. a Piaristickém náměstí, ale i v krytých prostorách výstavní síně radnice a kostele Obětování Panny Marie.

Více se dozvíte na webu jiznicechy.cz


5. Noc na Karlštejně? Koledování na Karlštejně!

Pokud ještě nemáte program na 18. 12., můžete zajet k majestátnímu hradu Karlštejn. Od 10 do 16.30 se v obci koná bohatý adventní program. Nechybí na něm ani vystoupení tanečních, pěveckých a hudebních souborů. Ještě zajímavěji ale vyznívá akce povánoční, Štěpánské koledování na Karlštejně s CHAIRE. Rytířský sál Císařského paláce rozezní vokálně instrumentální skupina CHAIRE z Příbrami. Na tomto vánočním koncertě se můžete podílet i vy – nezapomeňte si přibalit zvoneček. Vstupné činí 150 korun, snížené 75.

Královský advent na Karlštejně: 18. 12. 2016, 10-16.30
Štěpánské koledování: 27. 12. 2016, 18 -19.00

Více se dozvíte na hradním webu hradkarlstejn.cz

6. Chomutov pro děti i dospěláky

Které dítě (a co si budeme povídat, i dospělák) by se rád nepodíval na betlém, který se hýbe a má přesně 254 figurek? Tento mechanický betlém, který znázorňuje především stará řemesla a domácí práce, je jednou z perliček letošních chomutovských Vánoc. K vidění je až do 23. 12. 2016. Můžete jej navštívit zároveň s velkými trhy, na kterých nechybí ani adventní kalendář s pracemi dětí z mateřských školek. Děti se mohou povozit ZOOvláčkem, a od 9 do 18 hodin až do dne před Štědrým večerem psát svá noční přání skrze Ježíškovu poštu. Na Náměstí 1. Máje vyrostl party stan, ve kterém se hrají pravidelně vánoční pohádky, či se můžete pokochat adventním folklorem. A to není zdaleka vše. Do celochomutovských Vánoc se zapojil i ZOOpark či zdejší sklepení. Program si užijí samozřejmě hlavně děti.

Více se dozvíte na webu chomutov-mesto.cz

7. Mikulov s vůní svařáčku

Vychutnejte si dokonalou atmosféru starobylých zimních uliček Mikulova. Na hodinové vycházce s perfektním výkladem místních průvodců se dozvíte mnoho nových informací, načerpáte vánoční atmosféru a chvíli se budete cítit jako o pár set let zpět. Nepřijdete o zámecké sklepení s obřím sudem ani židovskou čtvrť. Že zmrznete se bát nemusíte, celou dobu vás může kromě průvodce provázet i teplý a skvěle chutnající svařák. Trasa vede z historického náměstí přes zámek i jeho park do židovské čtvrti. Pokud by vám hodina nestačila, můžete zajít i do Regionálního muzea Mikulov, Dietrichsteinské hrobky nebo na židovský hřbitov.

Zimní prohlídky města: až do 31. března 2017, rezervace alespoň dva dny předem (Turistické informačním centrum Mikulov)

Více se dozvíte webu mikulov.cz

8. S protivínskými čerty (ne)jsou žerty

Milují vaše děti klasické české pohádky, ve kterých nechybí čerti a hastrman? Pak je vezměte o adventu na vánoční program do protivínské pohádkové kovárny. Potkají se tu i s dalšími pohádkovými bytostmi, zejména poměrně neškodnými strašidly. S dětmi mají mnoho společného – také se těší na Vánoce, uklízejí světničky a čerti si pucují kopýtka. Mají vlastní vánoční stromečky a prozradí vám, co si dají ke štědrovečerní večeři. A třeba vám i dají něčeho dobrého ochutnat. Děti si navíc mohou vyrobit vánoční ozdobičku v pohádkové dílně. Děti si sebou mohou také vzít dopis pro Ježíška – dostanou na něj speciální razítko, takže se určitě nezatoulá. 18. prosince 2016 od 13 do 16 hodin hostí kovárna také živý betlém. Každou hodinu k němu nechybí i představení.

Pohádková kovárna: Selibov 23, Protivín, otevřeno o adventních víkendech do 18. 12. 2016 a také v úterý 27., středa 28., čtvrtek 29., pátek 30. prosince, 11-16 hodin

Více se dozvíte na webu pohadkovakovarna.cz

9. Čerstvý chléb na Hamousově statku

10., 11., 17. a 18. prosince 2016 se vyplatí zajet na Křivoklátsko, konkrétně do Zbečna, kde najdete starobylý Hamousův statek. Ve výše zmíněných termínech na něm můžete pozorovat řemeslníky při tradičních pracech, ale o sobotách a svátcích se k tomu přiučit, jak se tu kdysi pekl chléb. Dozvíte se, co všechno na adventní chléb potřebujete, ale i jak na to. Jen musíte být na místě mezi 9 a 12 hodinou. A že je oč stát, zdejší chléb ze staré pece je vyhlášený široko daleko.

Adventní pečení chleba na Hamousově statku: Každou sobotu mezi 9 a 12 hodinou, Zbečno najdete 9 kilometrů od Křivoklátu.

Více se dozvíte na webu zbecno.cz

10. Na nový rok k výšinám

Nestíháte před Vánoci žádnou z akcí? A co takhle po nich? Můžete si udělat výlet na rozlehlý hrad Helfštýn. 7. ledna se hrad mimořádně otevře, abyste mohli vystoupat v rámci tradiční novoroční akce (koná se vždy první sobotu po Novém roce) na hradní věž. Otevřeno bude již od osmi ráno do 15 hodin. Jednotné vstupné vám rozpočet nezatíží – činí jen 20 korun.

Tradiční novoroční výstup na věž Helfštýna: Helfštýn, Lipník nad Bečvou, 7. 1. 2017, 8-15 hodin

Více se dozvíte helfstyn.cz