1. Plnotučné mléko poznáme tak, že když do něj vsuneme lžíci a zase ji vytáhneme, zůstane na ní mléčný povlak. Nezůstane-li, je mléko křtěné (bez tuku). 1 l mléka by měl při 15 °C vážit 1028-1032 g.
  2. Mravence z bytu vystrnadí potrava složená z jednoho dílu droždí a dvou dílu vody. Rozprostře se na místa, kudy mravenci chodí. Starý recept z Německa: do škvír a skulin se nalije voda z ryb. (Frantin: Jen jestli ta vůně nevyžene i lidi?)
  3. Chytne-li mi petrolejka, nehasím ji vodou, to nepomůže. Hasím ji mlékem.
  4. Když místnost páchne zatuchlinou , uzavřeme ji, na žhavé uhlí položíme trochu síry a necháme působit 24 hodin. Potom dobře vyvětráme.
  5. Přeleženiny na kůži poté, co vstaneme, rychleji odstraníme, když přeleželou pokožku přejíždíme kostkou ledu.
  6. Stříkance mastnoty na stěně počmáráme křídou v silnější vrstvě a druhý den křídu štětečkem oprášíme. Skvrny poté nejsou vidět.
  7. Aby mouchy nelétaly z venku do místnosti, dám na okno misku s mlékem a do něj nakrájím muchomůrku červenou či zelenou. (Frantin: Když mě při sbírání této houby potká jiný houbař, řeknu mu, že to mám pro tchyni.)
  8. Krájení tvrdých sýrů usnadní, když nůž trochu nahřeji nad kamny.
  9. Slaměný klobouk bude zase jako nový, když ho vymáchám ve vodě, do které jsem předtím vymačkal citron. Klobouk však nesuším na slunci, nýbrž na půdě.
  10. Skvrny od rzi je možné z látky odstranit tak, že ji držíme napnutou nad párou, poté potíráme silně osolenou citronovou šťávou a nakonec vypereme.
  11. Když chci z citronu použít jen část šťávy, nerozřezávám ho vejpůl, nýbrž ho jen tak lehce napíchnu nožem. Potom mi v chladu vydrží i týden. Jen z něj ucvrkávám.
  12. Zčernalé nerez hrnce lze vyleštit tak, že se v nich uvaří špenát.
  13. Citron se dá lépe vymačkat, když ho předtím zahřejeme třeba v teplé vodě.
  14. Aby se při zametání betonové plochy neprášilo, posypeme ji navlhčenými pilinami. Ty navíc nachytají nejjemnější prach.
  15. Koláče by se v klasické troubě neměly připálit, pokud na její dno nasypeme hromádku soli. (Frantin: Když je tam necháme o hodinu déle, než požaduje receptura, ani sůl nepomůže.)
  16. Abych nemusel při obouvání a zouvání rozvazovat tkaničky, nahradil jsem je silnější gumičkou a natrvalo jednou provždy zavázal.
  17. Mouchy nebudou sedat na obrazy, pokud jejich rámy omyjeme vodou, ve které jsme několik dní máčeli česnek.
  18. Nůž při krájení dortu nelepí, když ho bezprostředně před každým řezem nahřejeme v horké vodě.
  19. Hluk židlí při sedání a vstávání je možné zmírnit , pokud se na spodní plochy nohou přilepí kousky plstěného koberce.
  20. Molům nevoní pomerančová kůra. Když ji dáme mezi šaty, tenhle nepříjemný hmyz zmizí.
  21. Aby ve spíži neplesnivěly zavařeniny ve sklenicích, otočíme je dnem vzhůru.
  22. Smaltovanému nádobí prodloužíme životnost, když do studených nebudeme prudce nalévat horkou tekutinu a naopak.
  23. Ořechy se mi lépe louskají, když je před tím nechám lehce zmrazit.
  24. Svíčky pomaleji hoří, když je seshora vydatně posolíme. (Frantin: Jestli takhle víc chutnají, nevím, nezkoušel jsem.)
  25. Rezavé skvrny na látce se dají odstranit citronovou šťávou.
  26. Když nemají kožené podrážky bot vzorek a kloužou, dá se tomu zamezit tím, že je zdrsníme smirkovým papírem.
  27. Vázy na řezané květiny se nepřevrátí, když do vody na dno opatrně vhodíme několik kamínků.
  28. Aby dřevěné štafle neklouzaly na linu nebo parketách, přilepil jsem na jejich chodidla kus gumy. Na obě stejně tlustý.
  29. Víc prachu z koberce odstraním , když ho posypu solí, nechám čtvrt hodiny působit a pak důkladně vyluxuji. (Frantin: Hladový prach se asi vrhne na ta zrnka soli.)