obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Bagry a náklaďáky, o kterých sní zahrádkáři?

Modeláři z Kostelan na Uherskohradišťsku se v roce 2009 představili v Olomouci na výstavišti. Předvedli dálkové řízená nákladní vozidla. Na výstavě For Model ovšem bývá každoročně k vidění ještě mnoho dalších úžasných věci.

For Model, výstava modelářů i sběratelů

Na olomouckém výstavišti se například v roce 2009 při sedmém ročníku prodejní výstavy modelů a sběratelství představilo 65 vyznavačů plastikového a papírového modelářství, sběratelů a prodejců.

Vitríny i volné plochy opět zaplnily modely historických a bitevních lodí, plachetnic, automobilů, železniční modely, modely bojové techniky.

Téměř třicítka sběratelů a sběratelských klubů se představila expozicemi autogramů slavných osobností, pohlednic s tematikou lodní, železniční a vojenské techniky. Historickou hasičskou výzbroj z let 1839 a 1929 zapůjčily Sbory dobrovolných hasičů ve Chválkovicích a Droždíně, kolekcí historických dětských kočárků zase soukromý sběratel z Náměště na Hané.  

Expozice válečné historie

Olomoucký klub vojenské historie Pegasus přispěl ukázkami výstroje používané výsadkáři britského Parachute Regimentu při operacích v Afghánistánu a Iráku, výstrojí pro boj v džungli, slavnostními uniformami a afghánskou výstrojí sovětských vojáků z roku 1989. 

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Další z vojenských  klubů – 82nd Airborne Division dodal kolekci amerických uniforem z období od 80. let po současnost. Premiérovým účastníkem výstavy je letos Dopravní podnik města Olomouce, který pro výstavu zapůjčil makety tramvají a autobusů.

Návštěvníci viděli i modely v akci – letové ukázky vrtulníků, letadel a  plachetnic, které brázdily bazén v přízemí výstavního pavilonu.

Po připravené terénní autodráze se rozjely dálkově řízená nákladní vozidla modelářů z Kostelan.

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Při pohledu na rádiem řízenou tatrovku s čilým bagrem na korbě a ještě k tomu na Výstavišti Flory Olomouc se člověk stěží ubránil představě, jaké by to bylo sedět na terase a pouhým pohybem prstu velet stroji, aby okopal záhony, plevel shrabal na hromadu, naložil na jinou tatrovku, která ho odveze na hromadu k plotu... 

Angličáky, hasičáky, kindervajíčka, zvířátka...

K vidění byly sbírky modelů aut, vojenských letadel – mezi nimi i kolekce těch, která za druhé z druhé světové války bombardovala Olomouc,  vybavení modelových železnic, makety požárních aut a požární výzbroje, sbírka hudebních nástrojů – minixylofonů, dřevěných zvukových hraček, pohlednic, bankovek, starých dokladů totožnosti.

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Návštěvníci však měli možnost obdivovat i kolekce figurek z kindervajíček, roztomilé sbírky myší, žab a slonů všech možných velikostí ze dřeva, skla, porcelánu i plyše, kolekce sýrových a pivních etiket, balených cukrů, atd.

K dostání byly pohlednice a drobné modelářské potřeby.

Výstava For Model 2009 na olomouckém výstavišti skončila v neděli 8. března 2009.

Foto a další informace na www.flora-ol.cz

Akční letáky