Jak využít čistá přírodní barviva?

Načervenalou barvu dají skořápkám slupky červené cibule. Do hrnce vložíme cibulové slupky (shromažďujeme je již před Velikonocemi), přidáme trochu octa a zalijeme vodou. Vložíme do ní vejce, na něž můžeme řídkým obinadlem a nitěmi připevnit pěkné lístečky nebo kvítky, jejichž obrys či struktura se zobrazí na skořápce.

Oranžovohnědou barvu získáme barvením v cibulových slupkách. Konečný odstín závisí především na barvě použité cibule.

Mramorovaná vejce získáme tak, že je zabalíme do slupek, ovážeme hadříkem a 10 minut povaříme. Pak necháme vejce v hrnci se slupkami co nejdéle, aby barva byla co nejsytější. Po vychladnutí nálevu je necháme oschnout.

Barva rezavě hnědá pochází z čaje. Temně hnědou vyvaříte ze směsi olšové kůry a zelené skalice.

Světle modrá až červená barva — použijeme červené zelí, které nakrájíme na jemné proužky, zalijeme vodou a přidáme trochu octa, dále je postup stejný jako u vaření v cibulových slupkách. Zelný nálev barví vlažný. Čím déle necháme vejce v nálevu, tím bude modrá barva sytější.

Zelená barva — zeleně barví špenát a lipový květ. A také mladé žito. Při barvení mladým žitem je opět postup obdobný jako u cibulových slupek. Motiv, například žitného klasu, lze rovněž na skořápku oisknout pomocí obinadla nebo nitě. Jemnou světle zelenou dosáhnete pomocí jabloňové kůry, poupat, osení, jetelinky, kopřivy, jmelí.

Černá barva — roztok sazí. Hnědočernou barvu namícháte ze sazí a kousků rezavého železa. Černou poskytne také silný vývar z kávy a cikorky.

Užitečné tipy

  • Vajíčka nejprve omyjeme v octové vodě a otřeme utěrkou nebo ubrouskem.
  • Do všech odvarů je třeba přidat ocet!
  • Hotová vejce můžeme na závěr potřít špekem nebo sádlem – jsou pak krásně lesklá. Můžeme na ně například ještě přilepit samolepku.