obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Betlém v Jickovicích: Současní obyvatelé modelovali sami sebe

Budu vám vyprávět, jak se mi splnil sen. Jsem keramička a pod svůj stromek stavím betlém, který jsem vytvořila kdysi dávno. Po třiceti letech jsem zatoužila postavit betlém úplně jiných rozměrů!

Figurky mého dávného betlému jsou velké jako malíček a já, čím jsem starší, tím více žasnu, že jsem něco tak titěrného dokázala vytvořit. Má představa o velikosti nového betlému byla zásadně odlišná.

Musela jsem však počkat do létoa. Zdá se vám to divné? Hned vysvětlím. Jezdím od dětství na chalupu do malinké jihočeské vesničky Jickovice s přidruženou osadou Varta. Mám tam fůru kamarádů a výborných sousedů. Pořádáme spoustu akcí pro dospělé i pro děti.

V Jickovicích máme slavný rybník, kde začíná i končí film Jáchyme, hoď ho do stroje! Spolu se Spolkem nadšenců jsme se rozhodli, že naši milou vesničku proslavíme ještě jinak.

keramička Kateřina Kvačková keramička Kateřina Kvačková Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Štědrý letní den

Byla sobota dopoledne, 21. července 2012, vedro na padnutí. Z místních ampliónů vyhrávaly koledy a pak zazněla výzva, aby si každý, kdo sem srdcem patří, přišel vytvořit vlastní figurku do betléma. Modelovat se bude v místní hospodě, a to z keramické hlíny.

Chlapi z recese obstarali vánoční stromek a nazdobili ho papírovými řetězy, které slepovali u pivka. Do kouta sálu přivezli živou ovečku i se senem, nechyběl ani čerstvě ulovený kapřík v plechové vaničce — pro velké pobavení dětí.

Brzy se začali scházet místní i chalupáři. Původně jen tak „na kukandu“. V sále však už první odvážlivci modelovali a tvořili ostošest.

„To modeloval Pepa? A fakt sám?“ dotazoval se kdosi nevěřícně. „Tak to dokážu taky!“

To modeloval Pepa? A fakt sám?“ dotazoval se kdosi nevěřícně. „Tak to dokážu taky!“ To modeloval Pepa? A fakt sám?“ dotazoval se kdosi nevěřícně. „Tak to dokážu taky!“ Zdroj: Archiv ireceptar.cz

No, jakpak by ne, vymyslela jsem totiž ten nejjednodušší systém, jak figurky vytvářet. Bylo mi jasné, že po někom, kdo z „bláta“ plácá poprvé, nemůžu požadovat kdovíjaké umění.

Darovníci a jejich dary

Tvorba nabrala lavinový efekt a občas už jsem nestačila dávat instrukce. Hospodský nestíhal čepovat pivo na žízeň i pro inspiraci — jen ať si každý řádně rozmyslí, čím Ježíška v kolébce podarovat!

Kromě klasických dárečků ho zdravotní sestřička může ohromit obrovskou injekční stříkačkou, zoufalá studentka náručí plnou učebnic, rybář pořádným kaprem, muzikant se zase dostaví s kytarou nebo s flétnou.

Nechala jsem to na každém, jen ať se vyřádí. Na figurce velké dvacet centimetrů to není zrovna jednoduché. A navíc se každý musel dole na košilce podepsat.

Na figurkách betlému se každý mohl umělecky vyřadit podle sebe. Na figurkách betlému se každý mohl umělecky vyřadit podle sebe. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Anděly, jež nesou nápis Gloria in excelcis Deo, vytvořil místní oblíbený manželský pár J+J, anděla „zvěstovatele“ zase vymodelovala nejstarší obyvatelka Jickovic, 88letá babička Procházková. Předškoláci zvládli podle šablonek vymodelovat ovečky jako živé a ti úplní špunti vycvakali vykrajovátky nepočítaně hvězdiček. A jak pečlivě je nazdobili!

Tři králové jsou veledůležití; tady rozhodovala místní politika a příjmení dotyčných tvůrců: Bydlí zde pan Král i pan Kašpar a na Vartě místní monarcha. Starosta měl plné ruce s Josefem a já, jakožto matka celého nápadu, jsem si troufla na Pannu Marii.

Ježíška, kometu a oslíka s volkem nám vytvořily ty nejšikovnější místní školačky. A k tomu ještě vyrobily figurky, které jdou také pozdravit Ježíška.

Ježíška, kometu a oslíka s volkem nám vytvořily ty nejšikovnější místní školačky. Ježíška, kometu a oslíka s volkem nám vytvořily ty nejšikovnější místní školačky. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Ne všichni si stihli tu svou betlémskou postavičku vyrobit, a tak se modelování opakovalo ještě další víkend. Mým úkolem pak bylo ten náš jickovický poklad vypálit.

Potom, koncem října se pár místních chlapů obětovalo a postavilo přes víkend na zahradě oblíbené hospody patřičné kulisy. I mne překvapily úctyhodné rozměry, které byly našemu betlému poskytnuty. Ne centimetry, ale metry! A to do šířky i do výšky. Padly na to břízy, smrčky i větve místních jehličnanů. Po nezbytném vyfotografování jsme do vernisáže náš betlém přikryli padákem. Žádný ubrus, ani prostěradlo nemá tak obrovské rozměry, aby náš poklad spolehlivě ukryly.

A když už máme fotky, tak z nich necháváme vytisknout vánoční pohlednice! Místní ženské pečou slané i sladké dobroty. Přípravy na slavnostní odhalení vrcholí.

Jana od Francků Jana od Francků Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Je říjen, dvacátého, sobota. Sluníčko svítí a Vánoce nepřipomíná vůbec nic. Někdo shůry nám to asi přál, a náš záměr to byl samozřejmě taky. Vždyť v chladnějším počasí by se nám tak dobře nepracovalo, většina chalupářů by také nepřijela. Takhle se mohli zaslouženě pokochat!

V sále hospody U kaštanu je nabito, vánoční stromek je ozdoben. Nechybí slavnostní proslov místní moderátorky, pamětní kniha a razítko na pohledy. Šmik, starosta přestříhává pásku a vpouští nedočkavý dav na zahrádku před hospůdkou. Všichni jsou nadšeni ze společného díla, které v tu chvíli čítá 134 figurek a také stádo 25 oveček.

Betlém v Jickovicích Betlém v Jickovicích Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Oni přispěli k tomu, že mi pomohli splnit sen o stavbě velkého betléma. Našeho betléma.

Foto archiv autorky

Akční letáky