obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Česká vína ve světě bodují. V tisícovce nejlepších je jich 25

Myslíte si, že kvůli nejlepším vínům na světě musíte vyrazit do Francie, Jižní Afriky nebo třeba na americký kontinent? Že na takové víno ani náhodou nemáte? Ani jedno z toho nemusí platit. Některé z tisíce nejlepších vín světa si pořídite v Česku.

O tom, že si česká (a moravská) vína drží svůj světový standard, vypovídá letošní vydání prestižní francouzské publikace 1000 Vins du Monde. Mezi tisíci nejlepšími víny na světě lze najít hned 25 vyrobených českými vinaři. To je vzhledem k celkové výměře vinic na Česku skutečný úspěch. Například jen jedna z francouzských oblastí Bordeaux má révou asi sedmkrát více hektarů než celá Česká republika. Počet zastoupených vín v tomto prestižním výběru zůstává navíc stabilní již několik let. „Abychom docenili úspěch dvaceti pěti českých vín v tomto prestižním žebříčku, stačí jej porovnat s výsledky vinařských velmocí, jako je Itálie, která pro svá vína získala třicet šest umístění, nebo s Argentinou a jejími šestnácti zástupci. Za Rakousko třeba uspěla jen tři vína,“ říká k úspěchům David Král, sommelier společnosti Bohemia Sekt.

Bzenec má světové parametry

Bohemia Sekt Prestige brut Chardonnay ročník 2013 Bohemia Sekt Prestige brut Chardonnay ročník 2013 Zdroj: Archiv ireceptar.cz Velmi dobrého výsledku dosáhlo například Vinařství Josef Dufek, které se ve výběru umístilo hned třikrát, podobně je na tom Zámecké Vinařství Bzenec. Ostatně Bzenecko je zřejmě srdcem dobrých vín u nás, mezi nejlepší vína světa proniklo hned několik vinařství z této oblasti. Hned čtyři vína prosadila do výběru také společnost Bohemia Sekt, pod kterou patří i vinařství Chateau Bzenec a Habánské sklepy. Cabernet Moravia Rosé, pozdní sběr 2015 z vinařství Horák se stal dokonce absolutním vítězem (Lauréat Trophée) mezi růžovými víny.

Ačkoli máme někdy tendence české sekty považovat za výrazně horší než třeba francouzské z kraje Champagne či španělské cavy, nemusí to být tak docela pravda. Ostatně, české sekty poměrně pravidelně bodují i v soutěžích přímo v Épernay. V 1000 Vins du Monde letos zabodoval Bohemia Sekt Prestige brut Chardonnay ročník 2013, který získal zlatou medaili. Sekt si získal porotu zejména svou zlatavou barvu s jemným perlením, elegantní vůni citrusových plodů a bílých květů, a také bohatou chutí plnou ovocného charakteru s dlouhou dochutí.

Kromě sektu získala vína z Česka dalších 5 zlatých medailí. Bodovala vinařství Krist (Rulandské modré výběr z bobulí 2015) a Štěpánek (Rulandské šedé výběr z hroznů 2015), dále pak Znovín Znojmo (Tramín červený výběr z bobulí 2005), Vinselekt Michlovský (Ryzlink vlašský výběr z bobulí 2009) a Vinařství u Kapličky (Rulandské modré pozdní sběr 2015). Dvě ze stříbrných medailí pak získala vína za Chateau Bzenec Terroir Collection Hibernal 2013 pozdní sběr a Habánské sklepy Ryzlink rýnský 2013 pozdní sběr.

 

Akční letáky