Tak špinavý sporák jako v reklamách se určitě v žádné pořádnější domácnosti nenajde. Ani ty odporně zanesené obkladačky v koupelně a vana s rezavými skvrnami a vodovodní baterie pokrytá vodním kamenem a mýdlovým povlakem… A do té hygienické hrůzy přichází vysvobození — extra silný čistič. Zacílí, z rozprašovače vypustí dávku chemie a po jediném pohybu hadříku či houby se vše leskne čistotou.

Kdyby šlo všechno tak úžasně snadno a lehce jako v reklamách, to bychom se měli!

Ačkoliv výrobci nás přesvědčují, že nad ten jejich čisticí prostředek není, ačkoliv už samotnými názvy navozují, o jaké siláky se jedná (Power, 2xPower, Power3, Megapower, atp.), přichází leckterá hospodyňka při čištění té opravdové špíny o iluze. Kdepak jeden pohyb ruky, těch pohybů musí být mnohem více, někdy až ruka bolí, a přesto skvrny odolávají. A kdyby jen to! Některé čističe ohrožují citlivé materiály, životní prostředí a v neposlední řadě i zdraví. Nápadná bývá i poměrně vysoká cena chemických čističů.

Ale dokážou tyto prostředky s deklarovanou intenzivní silou skutečně víc než prostředky obyčejné? Anebo se výrobci ruku v ruce s prodejci snaží tahat spotřebitelům z kapes víc peněz za pumpičky a jadrnou reklamu?

Test první: odstranění mastnoty, sazí a připálenin

Na rozličných zkušebních plochách byly nejdříve připraveny různé druhy nečistot a umělá ruka (přístroj s houbičkou napuštěnou testovaným čisticím prostředkem) se pustila do rovnoměrného otírání. Počítadlo zaznamenávalo, kolik musela vykonat pohybů, než bylo čisto.

Třeba důkladně připečenou šťávu z pečeně dokázaly nejlepší čističe odstranit po devíti deseti pokusech. A pro srovnání: Běžný prostředek na ruční mytí nádobí na to potřeboval osmnáct pohybů, čistič na sklo a keramiku třináct.

Siláci si s mastnotou i sazemi poradí lépe než univerzální mycí prostředky, ale zas tak fenomenální výkon, jak by se čekalo, neodvádějí. Podaří–li se nám v hrncích či pekáčích připálit zbytky jídel (zejména ty, které obsahují ovocné kyseliny a cukry) a tuky, narazí i tyhle speciální čističe s intenzivní silou na své hranice.

Jako slaboši se projevily dva výrobky, které slibují, jak účinně si poradí s mastnotou: Ajax Professional 2x Power a Mr. Proper Express 3x Power. V duelu s mastnotou a sazemi žalostně selhaly. Celkové hodnocení kvality, do kterého ještě promluvily výsledky v dalších zkouškách, znělo pouze „dostatečně“.

Test druhý: vápenaté usazeniny, vodní kámen a rez

Rezavé skvrny a zbytky mýdla odstraňovaly čisticí prostředky „dobře“, některé dokonce „velmi dobře“. Účinně bojovaly i s vápenatými usazeninami a vodním kamenem, jenže… Zároveň se ukázalo, jak moc jsou agresivní.

Při zkouškách byly používány malé mramorové destičky — uhličitanová hornina, složená převážně z překrystalovaného vápence. Desky byly zváženy, ponořeny do čisticího roztoku, opláchnuty vodou, osušeny a opět zváženy. Přes krátkou dobu působení byla ztráta jejich hmotnosti značná – při několika pokusech dokázaly čističe odleptat i několik gramů mramoru. Ve srovnání s klasickým čisticím prostředkem, který byl testován souběžně, se jednalo o několikanásobek rozpuštěných vápenatých usazenin.

Pokud vám doposud čisticí prostředek s intenzivní silou nechyběl, pak se bez něj s dobrým svědomím obejdete i nadále. Není–li zbytí, sáhněte po účinné pomoci — v boji proti vápenatým usazeninám a vodnímu kameni dobře poslouží čističe Bref Power a Lidl/Adritt Power–Cleaner, s mastnotou si dobře poradí Cillit Bang odmašťovač.

Pozor na nebezpečí

Čím důraznější je účinek čističů s intenzivní silou, o to vyšší je nebezpečí nepříjemných a neočekávaných vedlejších účinků na povrchy čištěných materiálů. Jak už tomu bývá, jen málokdo čte informace, které výrobci uvádějí na obalech. Vězte, že na nich najdete varování týkající se poškození mramorových obkladů, spár obkladaček a dlaždic, ozdobných obkladů, emailových nátěrů, mědi, hliníku, pozinkovaných kovů či textilií.

Pokud si myslíte, že prostředky na rozpouštění mastnoty jsou bez rizika, mýlíte se. I na nich najdete upozornění třeba pro mramor, hliník, dřevo, lakované povrchy. A dokonce některé varují, že nesmějí být použity na sklo a keramiku.

Máte–li kuchyň z pravého dřeva, dávejte velký pozor, protože mnohé čističe se podepisují na změně jeho povrchu. Při zkouškách se ojediněle objevily i změny na materiálech, které ve výčtu informací pro spotřebitele nebyly uvedeny: mosaz, guma, pryž, linoleum.

Nic se nemá přehánět

Všeho moc škodí, agresivní chemie obzvlášť. Představuje zátěž jak pro zdraví, tak pro životní prostředí. Čisticí prostředky s intenzivní silou používejte jen tehdy, kdy jsou opravdu zapotřebí. Používejte je cíleně a neplýtvejte jimi! Chraňte pokožku, používejte ochranné rukavice, chraňte sliznice dýchacích cest, větrejte!

Tipy pro čištění

  • Připáleniny na nádobí: Nádobí namočte na několik hodin do vody s přídavkem mycího prostředku; neodmočené zbytky odstraňte mechanicky buď ocelovou vlnou, nebo houbičkou s drátěnkou.
  • Usazeniny a povlaky v hrncích, pánvích apod. zkuste odstranit teplou vodou s rozpuštěnou tabletou do myček nádobí (tabletu rozlámejte na malé kousky, aby se rychleji rozpustila).
  • Na „duhové“ skvrny nerezového nádobí platí citronová šťáva nebo octová voda.
  • Přivařené skvrny na sklokeramických deskách: Sklokeramické varné desky pokud možno ihned očistěte speciální škrabkou a otřete vlhkým hadříkem z mikrovlákna. Na zastaralou špínu použijte speciální přípravky na čistění sklokeramických varných desek.
  • Napečené a připálené zbytky v troubách: Nejlepší je očistit troubu vždy hned po dopečení, dokud je ještě teplá. Na zastaralé nánosy použijte čisticí spreje nebo gely; většina si dobře poradí s mastnotou, avšak na ovocné kyseliny a cukry nestačí — ty je zapotřebí odstranit mechanicky.

Na co si dát pozor

Dbejte varovných upozornění! Než prostředek použijete, vyzkoušejte jej na nějakém nenápadném místě, abyste se přesvědčili, zda hrozí, či nehrozí poškození.

  • Dva čističe (Schlecker/AS Power Cleaner a Viss Power Milch) s deklarovaným účinkem na mastnou špínu dokázaly během testů rozežrat plasty (polyamid, polykarbonát), aniž by před tímto nebezpečím byl spotřebitel varován. Rovné plasty dokonce popraskaly.

Nezapomeňte na důkladný oplach či několikanásobné otření čistou vodou.

Ne všechny čisticí prostředky jsou natolik husté, aby nestékaly z kolmých ploch. Při čištění domácích spotřebičů proto chraňte jejich plastové části. Pokud čistič dostatečně nepřilne ke kolmému povrchu a stéká dolů, nastříkejte jej na houbičku (nebo mycí hadřík) a povrch vyčistěte.

Hodnocené extra silné čisticí prostředky

Vápenaté usazeniny/vodní kámen, zbytky mýdla, rez

Přípravek Hodnocení Známka
Bref Power dobrý 2,1
Lidl/Adritt Power–Cleaner dobrý 2,1
Schlecker/AS s intenzivním účinkem dobrý 2,4
Glix Maxi Clean uspokojivý 2,6
Tip Power Cleaner uspokojivý 3,1
Viss Power Milch uspokojivý 3,5
Mr. Proper Express 3x Power dostatečný 4,4

Na mastnou špínu (odmašťovače)

Přípravek Hodnocení Známka
Cillit Bang odmašťovač dobrý 2,0
Lidl/W5 extra silný odmašťovač dobrý 2,3
Mr. Proper Express Power odmašťovač dobrý 2,3
Tip Power Cleaner odmašťovač dobrý 2,3
Bref Multi odmašťovač uspokojivý 2,6
Schlecker/AS Power Cleaner uspokojivý 3,5
Viss Power Milch odmašťovač dostatečný 4,5

Poznámka: Některé z přípravků nejsou na českém trhu v prodeji

Převzato z časopisu dTest (redakčně upraveno a kráceno)