obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Dárky, které zahřejí na duši

Chcete své blízké potěšit neobyčejným dárkem? Darujte jim dobrý pocit. Skutečný dárek Člověka v tísni v podobě kozy či hejna slepic zásadně změní život k lepšímu africké rodině. A voňavá fairtrade káva vás zahřeje na jazyku i u srdce, až ji spolu budete popíjet.

Dárkem, který v sobě zahrnuje pomoc potřebným, dáte obdarovanému najevo, že si ho vážíte a víte, že lhostejnost k druhým je mu cizí. Potěšíte svého blízkého, sebe i člověka či rodinu, jež potřebují pomoc. Nikdy jste je sice neviděli, ale díky dárku mezi vámi vznikne neviditelné spojení, které nezná pojem vzdálenost.

U našich tipů na dárky se jedná o pomoc, která lidi v nouzi postaví na vlastní nohy – a právě taková pomoc má opravdu dlouhodobý smysl.

Skutečný dárek

Vaši blízcí mohou pod stromečkem najít dárkový certifikát na živou kozu, krávu či hejno slepic. Nemusí se ale bát, že v zápětí dorazí i skutečná zvířata.

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Skutečný dárek, jedinečný charitativní projekt organizace Člověk v tísni spočívá v tom, že hospodářská zvířata obdrží lidé v rozvojových zemích, pro které jsou skutečně velkým darem. Ještě před samotným obdarováním projdou chovatelským školením. Kráva, koza nebo tucet slepic je pro ně a jejich děti jedinečná šance na lepší život!

Kromě poukazu na hospodářská zvířata můžete zakoupit také certifikát na školní potřeby, kojeneckou výživu, sazeničky ovocných stromků, pumpu na čistou vodu… Dárkový certifikát zakoupíte v e-shopu Skutečný dárek.

Společnost Člověk v tísni, která má u nás právem velmi dobré jméno a zaměřuje se na účinnou, efektivní pomoc potřebným v nejrůznějších oblastech světa, poté dárky nakoupí a bude je distribuovat přímo konkrétním lidem v rozvojových zemích.

Charitativní certifikáty slavily nejen pod stromečkem velký úspěch již vloni, kdy u nás lidé skrze ně poskytli pomoc v hodnotě přes pět miliónů korun.

HTML kód

Férové dobroty

Přejete si, aby spolu s dobrým pocitem měli vaši milí a blízcí, které jste obdarovali, něco dobrého z zakousnutí či popíjení? I to lze lehce splnit. Produkty označené ochrannou známkou Fairtrade, kterou lze přeložit jako spravedlivý obchod, vám kromě požitku a kvality zaručí, že jejich pěstitelé a výrobci z rozvojových zemí Afriky, Asie a latinské Ameriky dostali spravedlivě zaplaceno. Například drobné pěstitele kávy, kakaa a dalších plodin mohou jinak velkoobchodníci ruinovat výkupními cenami, které ani nedosahují nákladů na vypěstování. Pokud pěstitelé nemají možnost prodat svou úrodu jinde, pohybují se bludném kruhu bídy, i když poctivě a tvrdě pracují.

Známku Fairtrade uděluje mezinárodní společnost Fairtrade Labellig Organizations International a dále dohlíží na dodržování podmínek, které s ní souvisejí.

  • Obchodníci musí za produkty zaplatit nejméně minimální stanovenou cenou, která odpovídá výrobní hodnotě a zaručuje producentům slušné živobytí.
  • Při pěstování a výrobě je zakázaná dětská práce a zaručeny slušné pracovní podmínky pro zaměstnance.
  • Obchodníci platí navíc ještě 10% z ceny navíc na sociální účely. Peníze jsou podle rozhodnutí komunity určeny na užitečná školení (například ekologického zemědělství), budování studen s pitnou vodou, stavbu a provoz škol, zalesňování zničené krajiny a podobně.

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Zájem ve světe i u nás o „férové“ výrobky stále roste, což je dobrá zpráva o našem svědomí a solidaritě. Systém fairtrade umožňuje lidem třetího světa vymanit se z chudoby aktivním způsobem, což je obzvlášť cenné.

Férový je tento obchod pro ně i pro nás. Dostaneme totiž kvalitní potraviny a výrobky, o čemž se lze snadno přesvědčit třeba pomocí mlsného jazyka. Často bývají zároveň i vypěstovány ekologickým způsobem.

Fairtrade káva, čaj, kakako, čokoláda, ovoce, koření, džemy, třtinový cukr, ale i hračky či textilie jsou adeptem na nejmilejší vánoční dárek. Kromě specializovaných prodejen je dnes již zakoupíte nejen ve většině obchůdků se zdravou výživou a biopotravinami, ale i v supermarketech a řetězcích, jako jsou DM Drogerie, Billa, Tesco, Kaufland, Globus, Interspar… a také v některých kavárnách, kde můžete nejrůznější druhy kávy přímo ochutnat.

Kompletní seznam míst, kde lze některé z Fair Trade produktů zakoupit, najdete na FairTrade 

Akční letáky