Den fascinace rostlinami je určen malým i velkým zájemcům
Zdroj: Shutterstock.com / Brian A Jackson

Den fascinace rostlinami pro malé i velké

Ve čtvrtek 18. května máte jedinečnou příležitost nahlédnout do fascinujícího světa rostlin. Nemusíte být náruživí botanici ani zahrádkáři, abyste se mohli ponořit do světa našich zelených přátel.

Chcete se dozvědět, zda rostliny pláčou a jak spolu komunikují? Naučit se sbírat a využívat léčivé byliny? Podívat se na zoubek masožravým květinám? To a mnohem více můžete zažít v rámci Dne fascinace rostlinami. Po celé republice proběhne řada přednášek, workshopů i prohlídek, které představí široké veřejnosti rostliny z různých hledisek a v různých souvislostech. Většina akcí je zdarma, na některé programy je třeba předchozí registrace. Řada institucí pořádá svůj Den fascinace rostlinami i v jiných termínech. Aktuální informace najdete na webu www.plantday12.eu/czech.htm 

Den fascinace rostlinami je určen malým i velkým zájemcům Den fascinace rostlinami je určen malým i velkým zájemcům Zdroj: Shutterstock.com / Brian A Jackson

Český Den fascinace rostlinami

obrázek z archivu ireceptar.cz květ černuchy Zdroj: Shutterstock.com / Mihai-Bogdan Lazar Na akcích spojených s Mezinárodním dnem fascinace rostlinami (The Fascination of Plants Day) se podílí i mnoho českých institucí – botanické zahrady, vysoké školy, výzkumné ústavy. Můžete tak nahlédnout do mikroskopu a studovat nejmenší částečky rostlin, nechat se provést po experimentálních sklenících a laboratořích, či diskutovat s odborníky o správném způsobu pěstování balkónových rostlin nebo okrasných dřevin. 

Expedice do světa rostlin v botanické zahradě Na Slupi

Mikrosnímek řezu stonkem dýně. Mikrosnímek řezu stonkem dýně. Zdroj: Shutterstock.com / Pan Xunbin

Pestrý program tradičně připravili na 18. května pracovníci Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. V areálu zahrady můžete navštívit komentované prohlídky tropického skleníku, kde se dozvíte mnoho zajímavostí o zde pěstovaných rostlinách. Budete mít též jedinečnou příležitost prohlédnout si pokusný skleník, kam běžně návštěvník zahrady nemá přístup. Zasvěcený výklad průvodců vám odhalí i mnohá tajemství venkovních prostor zahrady, které byste při procházce mohli snadno minout.  

Jak vypadají rostlinné modelky a k čemu je vědci využívají? Jsou sinice a řasy vůbec k něčemu dobré? Jsou geneticky modifikované rostliny strašák nebo spása? Existuje přátelství mezi rostlinou a houbou? Můžou rostliny svítit? Je roubování žhavý trend nebo zapomenutá metoda? Jak rostliny pomáhají odkrýt historii? Na tyto a další otázky naleznete odpověď ve venkovní expozici, kde budou rozmístěna stanoviště s živými rostlinami, interaktivními pomůckami, mikroskopy a badatelskými nástroji. Nenechte si ujít šanci vydat se do kouzelného světa rostlin a poznat práci botaniků na vlastní kůži. 

Kdy: 18. května 2017 od 9:30 do 16:30 hodin

Kde: Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty UK (Na Slupi 16, Praha 2)

Vstup zdarma (pro větší skupiny návštěvníků je nutná rezervace)

Více: www.prirodovedci.cz

Akční letáky