Amatérský astronom Jan Kondziolka se podobně jako jiní fandové astronomie i meteorologie vydávají do míst s nejčistší čili nejtmavší noční oblohou.

„Baví mě koukání na nebe volným okem. A hlavně ochrana pozorovacích podmínek, čili světelné znečištění,“ říká Honza. A právě světelné znečištění je téma, kterému se věnuje v posledních letech naplno. I díky němu byla založena v březnu 2013 Beskydská oblast tmavé oblohy (BOTO). Leží na česko–slovenské hranici v Chráněných krajinných oblastech Beskydy a Kysuce v okolí obcí Staré Hamry a Bílá.

Právě tady pořídil Honza unikátní astronomický záběr: „Zodiakální světlo! Vždycky jsem ho chtěl vidět, jenže dlouhé roky nebyla příležitost ani dostatečná tma. Povedlo se mi to až teď, když víc jezdím do BOTO. A dokonce mám fotografii s protisvitem.“

Proč lze v Beskydech fotit zodiakální světlo s protisvitem

Obloha uprostřed velkoměst je totiž natolik světlá, že tam můžeme pouhým okem spatřit sotva několik nejjasnějších hvězd. Ve středně velkých městech jsou to desítky, za městy až stovky hvězd. Daleko od měst pak můžeme pozorovat až několik tisíc hvězd.

V Beskydech jich při bezměsíčné noci září nad našimi hlavami kolem dvou tisíc. V nejtemnějších lokalitách na světě, třeba na vrcholcích Havajských i Kanárských ostrovů, v poušti Atacama v Chile či v neosídlených koutech Afriky i Austrálie je to i dvakrát tolik.

  • Je–li meziplanetární prach ve sluneční soustavě vhodně osvětlen Sluncem, můžeme pozorovat slabý světelný pás táhnoucí se v ideálním případě po celé obloze — zodiakální (zvířetníkové) světlo.
  • Nejjasnější je zodiakální světlo nejblíž Slunci, tzn. za soumraku či před svítáním.
  • Mírné zjasnění světla v místě ležícím naproti Slunci se nazývá protisvit.

Jedno z nejtmavších míst Evropy leží v Chorvatsku

„Chtěl bych vyfotit bioluminiscenci. Na jednom z nejtmavších míst v Evropě, na chorvatském ostrově Lastovo, jsem viděl světélkovat moře. Jenže světélkování bylo tak slabé, že je foťák nezachytil. Rád bych vyfotil světélkující dřevo nebo světélkující houby, zatím jsem ale neměl štěstí,“ vysvětluje Jan Kondziolka, který další jev by rád zachytil.