obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Inspirujte se vánočními výstavami

Od začátku adventu vystavují floristé, umělečtí řemeslníci, perníkáři, pekaři ozdobného a obřadního pečiva, výtvarníci a další tvůrci své práce, často v zajímavém prostředí. Vydejte se za inspirací. Doporučujeme zámek v Libochovicích či muzeum v Jílovém u Prahy.

Rok co rok pořádají v zámku v Libochovicích na Litoměřicku inspirativní adventní výstavu s mnoha nápady, jak a co v domácnosti nebo na zahradě ozdobit. Vždyť se k vánoční dekoraci může hodit židle i plot.

Návštěvníci vídají nazdobené stromečky, květinové dekorace a vůbec veškerou vánoční dekoraci oken, parapetů, lustrů, záclon, stolů, židlí, vstupních dveří.

Na výstavě bývají k vidění nejrůznější adventní věnce na vstupní dveře.

„Mám takovou představu, že při jeho tvorbě by se každý mohl zamyslet nad tím, co má věnec vypovídat o rodině, která za dveřmi bydlí. Proto může být věnec například čtenářský, jedlíkový, hračkový či pletací,” řekla jedna z autorek výstav Simona Břečková.

Možná si odneset tip, jak si vlastnoručně vyrobit dárkový adventní kalendář. Nebo vás osloví ukázky svátečního prostírání podle aktuálních designerských a floristických trendů.

Je libo foukané perly?

Zpravidla už v listopadu a pak znovu v prosinci připravuje Regionální muzeum v Jílovém u Prahy oblíbené Vánoční předváděcí dny. Výstavní prostory muzea i celé nádvoří zaplní desítky  lidových řemeslníků a výtvarníků: řezbářů, dráteníků, výrobců vánočních ozdob z vizovického těsta. K vidění tu bylo i foukání skleněných perel aj., práce hrnčířů, košikářů a dalších.

Muzeum provoní tradiční vánoční pečivo, o sváteční atmosféru se starají pěvecké a hudební soubory. Program každoročně zpestřují i tematicky zaměřené expozice, například výstava historických vánočních ozdob a osvětlení stromků.

Zájemci si vyzkoušejí výrobu ozdob. Proběhne tu jarmark, koupit se tu dají ozdoby, jmelí, cukroví, vánoční občerstvení a originální dárky.

Adventní a vánoční prodejní výstava

se uskutečňuje například také ve Floristické škole v Hradci Králové v Jiráskových sadech.

Další tipy na výlety za inspirací najdete V kalendáři akcí

Akční letáky