Letos na podzim si opušťěná zvířata přilepší na stravě. Nadace na ochranu zvířat a společnost Mars totiž spouštějí kampaň "Pomozte naplnit misky v útulcích," která v minulých osmi ročnících do útulků přinesla více než 330 tun kvalitního krmiva. Zapojit se může každý, princip je velmi jednoduchý. Stačí si v období od 13. září do konce října koupit ve vybraných řetězcích jakýkoli výrobek značek Pedigree a Whiskas a společnost Mars poté daruje suché krmivo potřebným útulkům. Ty tak ušetří peníze, které mohou investovat do nejnutnějších oprav, přístavby nových kotců a lékařské péče o své svěřence.

Psi a děti spolu na Zličíně

Součástí kampaně je také odpoledne věnované vašim mazlíčkům a péči o ně. Uskuteční se 22. září před hlavním vchodem do Metropole Zličín. V rámci programu si od 12 do 18 hodin budete moci promluvit s přítomným veterinářem. Chybět nebude ani kynologická poradna. Na místě se objeví hned několik psích svěřenců z útulků Dobříš a Voříškov, které jsou prostřednictvím kampaně podporované. Vezměte s sebou i své ratolesti, pro které budou v dětském koutku připravené zajímavé aktivity, jako například malování na obličej nebo výroba hraček pro psy.

Jak vypadá běžný den v útulku?

Jedním z útulků, který v loňském roce díky kampani "Pomozte naplnit misky v útulcích" získal 4 palety krmiva, je Psí útulek Bouchalka. Funguje již od roku 1993 a je jedním z největších zařízení tohoto typu u nás. Můžete se tu přesvědčit, že práce v útulku není nic jednoduchého. V tomto povolání neexistuje pravidelná pracovní doba. Vše se řídí podle potřeb psích nájemníků.

Pracovní doba začíná v 8 hodin. V letních měsících, kdy je velké teplo, i dříve. Ošetřovatelé míří hned do kotců, kterých je v Psím útulku Bouchalka sto. Jejich prvním úkolem je vyměnit vodu v miskách, případně misky vymýt. To se pak opakuje během dne ještě minimálně dvakrát. Následuje krmení. Psům servírují směsi suchého krmiva. Při plnění misek si ošetřovatelé všímají stavu jednotlivých psů a případné zdravotní problémy okamžitě řeší. Dále přichází na řadu úklid kotců. Je rovněž nutné například zasypat díry, které pes vyhrabe.

V průběhu celého dne probíhá příjem psů. Každý nový přírůstek je nejprve prohledán čtečkou čipů. Pak mu ošetřovatel založí kartu a psa zapíše do knihy příjmů. Poté je pejsek odveden ošetřovatelem do svého kotce a vyfotografován. Fotografie se zveřejňují na sociálních sítích a webových stránkách útulku hned druhý den.

Jeden klik naplní misku

Další organizací, která se celoročně stará o naplňování misek v psích útulcích, je Nadační fond Psí naděje zaštítěný výrobcem krmiv Brit. Přispět je časově nenáročné, nemusíte věnovat peníze ani energii. Stačí na webové stránce pesweb.cz/cz/naplnte-misky kliknout na ikonku „naplnit misku“ a je hotovo. Stejný systém dárcovství Brit provozuje i na stránce www.clickandfeed.cz. Také dlouhodobě věnuje část výtěžku na výcvik asistenčních psů.