Slupky od brambor mají překvapivé využití.
Zdroj: Oleg Golovnev / Shutterstock.com

Jak se bez chemie zbavit šedivých vlasů: vyrobte si sprej z bramborových šlupek

Slupky od brambor zdaleka nemusí končit v odpadcích, či lepším případě v kompostu. Pokud vás trápí rychle dorůstající šediny, ale snažíte se vyhnout přípravkům plným chemie, pak se mohou stát vaším skvělým pomocníkem. Jejich velkou výhodou je, že jsou k dispozici celoročně a jsou velmi snadno dostupné.

Opatření, která letos na jaře měla zamezit šíření onemocnění novým typem koronaviru, na nějaký čas zcela znemožnila dostupnost některých služeb, mj. byly zavřeny provozovny holičství a kadeřnictví. Zvlášť ti, kteří jsou na pravidelné návštěvy kadeřnických salonů zvyklí, s překvapením pozorovali proměny svých vlasů v delším časovém období. Některé dámy celou situaci vyhodnotily tak, že jim vlastně tu a tam nějaký šedivý vlas nevadí, že prostě své šediny vystaví na odiv veřejnosti a nebudou podstupovat zdlouhavé a nákladné barvení.

Šediny rostou rychleji

Se vzrůstajícím věkem klesá produkce barevného pigmentu melaninu a stále častěji se objevují šediny. Částečně je tento proces dán dědičnými dispozicemi, vliv mohou mít i zdravotní komplikace. I rychlost růstu šedivých vlasů může být u různých osob různá. A liší se dokonce i rychlost růstu šedivých a pigmentovaných vlasů u jedné osoby. Šedé vlasy rostou v průměru o 8 % rychleji než pigmentované. Tak například zatímco šedý vlas vyroste za šest týdnů o 16 milimetrů, pigmentovaný pouze o 14,8 milimetrů.

Jak obarvit šediny přírodní cestou

S minimálními prostředky si můžete připravit vynikající barvivo, které vám pomůže vylepšit vaše šediny.

  • šálek slupek z brambor (čím více slupek, tím silnější zbarvení získáte)
  • nádoba na vaření
  • 2 šálky vody
  • růžová voda  (volitelné)
  • sítko nebo tkanina na scezení
  • miska 
  • láhev s mechanickým rozprašovačem 

Na plotnu dáme vařit nádobu s vodou, po chvíli do hrnce přidáme bramborové slupky a přikryjeme pokličkou. Slupky povaříme přibližně 30 minut. Nádobu odstavíme z plotny a slupky necháme ve vodě louhovat dalších 15-20 minut. Pak přes sítko nebo bavlněnou tkaninu přecedíme vodu do mísy, vyvařené slupky vyhodíme. Přidat můžeme ještě ½ lžíce růžové vody či trochu svého oblíbeného esenciálního oleje. Tekutinu necháme vychladnout na pokojovou teplotu. Pak ji můžeme nalít do nádoby opatřené rozprašovačem.

Nejprve si vlasy umyjeme šamponem a necháme přirozeně zaschnout. Opatrně je rozčešeme. Teprve nyní přijde ke slovu připravená směs ve spreji – pečlivě postříkáme či jiným způsobem naneseme tekutinu na jednotlivé prameny vlasů, zvlášť pečlivě na jejich šedivou část. Necháme působit v ideálním případě až půl hodiny a pak vlasy důkladně opláchneme vodou. Zázraky na počkání nečekejte, ale při pravidelném používání  této směsi budou vaše šediny mnohem méně nápadné.

Akční letáky