obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak pěstovat granátové jablko

Granátová jablka, opředená legendami, jsou krásná a lákavá. Uvnitř tvrdé červené slupky najdete osvěžující, růžově průsvitnou a silně vonící dužinu. Pokud zasejete semínko, můžete z něj vypěstovat stromek. Granátovník je půvabný keř až strom, který lze u nás pěstovat jako přenosnou rostlinu.

Dobrý den, prosím Vás nemáte nějaký recept jak pěstovat Granátové jablíčko? Předem děkuji za odpověd Ryšavá

Dobrý den. Pokud chcete granátovník vypěstovat ze semínek granátového jablka, můžete postupovat takto:

  • Vyjměte semínka z dužnatého obalu, který je obklopuje a nechejte ve vodě mírně zakvasit.
  • Poté propláchnutím snadno odstraníte zbytky dužiny a semena můžete ihned vysít.
  • Nejlépe klíčí při teplotě 25-30°C, ale může být i nižší, je bude proces pomalejší.  
  • Granátovníku prospívá výživná, lehká a propustná, neutrální zemina. nesnáší vápník. Běžný substrát je vhodné vylehčit hrubším pískem, perlitem, rozdrobeným polystyrenem.

 

Další pěstování

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

 Granátovník kvete na jaře a plodí na sklonku léta až na podzim. Plodů se dočkáte až přibližně za sedm let a úroda bude vždy skromná, ale vlastní. Zakrslé odrůdy plodí již dříve.

Granátovník snáší teploty do 0°C, ale mráz nikoli. Od jara do podzimu je pro něj ideální letnění, tedy venkovní umístění. Zimu by měl přečkat při teplotě 0°- 15 °C a při velmi omezené zálivce. Výhodou je, že místo zimování nemusí být světlé, protože granátovník je opadavý.

Od jara do podzimu potřebuje naopak světla dostatek. Dokud je ale stromek mladý a zvláště na jaře, tak by měl stát raději mimo polední žár, přistíněný nebo pod ochranou větších stromů. Starší rostliny již uvyklé na pobyt venku ale snesou slunce hodně a prospívá jim. V sezóně dále potřebuje pravidelnou zálivku i přihnojování.

Granátová jablka jsou nejen velmi dobrá, ale i zdravá. Můžete z nich připravit výtečné nápoje i pokrmy.

Akční letáky