obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak si srnci namlouvají srnky?

Něžný koloušek s matkou je snad nejpůvabnějším výjevem naší jarní přírody. Brzy po narození se dovede postavit na tenké nožky a následovat matku. Jeho narození předcházejí rytířské souboje samců i námluvy v podobě hry na honěnou.

Srnčí zvěř patří v naší přírodě k běžným druhům. Setkáváme se s ní především v zimě, kdy se jednotlivá zvířata shlukují do početných skupin a zdržují se na polích.
Zimní tlupy se ovšem během března a dubna rozpadají a zvěř se rozchází do svých teritorií. Začíná doba námluv.

Srnčí rytíři

Na jaře samci podstupují souboje, protože si každý obhajuje své území. Srnci se nechtějí usmrtit, jak je tomu u jelenů, ale snaží se jen protivníka zahnat. Jde o rytířské souboje.
Srnčí říje probíhá v letních měsících, kdy srnci vyhledávají říjné srny. Srna je svědomitou matkou, ale její sexuální pud je během říje silnější než mateřský. Můžeme spatřit, jak potom od sebe odhání své mládě nebo dočasně ignoruje jeho volání.
srnec srnec Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Námluvy na rychlých nohou

Srnec na počátku říje srnu začíná honit. Ovšem srna není ještě v tu dobu na vrcholu ovulace, proto srnci nedává příležitost ke kopulaci. Vzdálenost mezi srncem a srnou je na počátku velká. Honička pak probíhá ve velkých kruzích, kdy oba běhají za sebou. Často obíhají strom nebo keř. Jindy opisují v lukách velké osmičky či ovály. Nezřídka můžeme vidět, jak milenci obíhají stoh slámy. Honičky se odehrávají s přestávkami, v nichž se oba partneři v klidu pasou. Někdy jsou přestávky i několikahodinové. Honění srny může trvat také den nebo dva.

Když se po této době u srny dostaví vrchol ovulace, zvolní svůj spěch a srnec se k ní začne přibližovat. Srna se pak náhle zastaví a dovolí srnci spojení. To však trvá jen velmi krátce – pouhých pět až osm vteřin. Kopulace se během dne opakuje ještě několikrát. Srnec se u srny zdrží jen dva až čtyři dny a potom jde vyhledávat jinou říjnou samici.

srnče srnče Zdroj: Archiv ireceptar.cz
Záhada utajené březosti

U srny se setkáváme s utajenou březostí (latence), to znamená, že jsou oplodněná vajíčka přibližně čtyři a půl měsíce v klidu a opět se začnou vyvíjet až na začátku dalšího kalendářního roku. Potom vývoj trvá až do května nebo do června, kdy srna porodí mládě. Nejčastěji má jen jedno, někdy dvě. Ovšem příroda nezapomíná ani na srny, které v létě nebyly oplodněny – nabízí jim náhradní podzimní říji. V listopadu nebo i v prosinci mohou být tyto srny dodatečně oplodněny mladými srnci, kteří ještě nosí parůžky. Ostatní srnci, kteří na podzim parůžky shazují, jsou totiž dočasně neplodní.
Vývoj tohoto zárodku ale již neprochází utajenou březostí, plod se vyvíjí zcela normálně a potom se srnám rodí mláďata ve stejnou dobu jako těm, které byly oplodněny během léta.

Akční letáky