obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak si užít dovolenou a nepřibrat

Z letní dovolené se vracíme odpočatí a plní zážitků. Určitě si ale nechceme přivézt pár kilogramů navíc. Na co si dát pozor, abychom během dovolené zbytečně nepřibírali na váze? Jak odolat lákadlům letních radovánek? Přinášíme několik tipů, díky kterým si volné dny užijete bez nepříjemných následků.

Celý rok se těšíte, až vybočíte zajetých kolejí, pořádně si odpočinete, poznáte nová místa a nové chutě. Dovolenou si chcete užít po všech stránkách a neřešit po návratu nepříjemnost v podobě přetékajícího bříška či nepadnoucích kalhot. Stačí si dát pozor na několik nejčastějších dietních prohřešků a tomuto riziku se vyhnete.

Pestrá strava je základem zdravého jídelníčku Pestrá strava je základem zdravého jídelníčku Zdroj: Shutterstock.com / Elenadesign

Jezte pravidelně

Ať trávíte dovolenou pod stanem, u moře nebo cestováním po památkách, měli byste se dopředu zamyslet nad svým stravováním. Zkuste si nakoupit dostatek zdravých svačinek: vždy po ruce můžete mít směs oříšků a sušeného ovoce nebo kousek tvrdého sýra s celozrnným pečivem. Bylo by také škoda nevyužít místních zdrojů ovoce a zeleniny. Důležité je nezapomínat během dne na pravidelnou stravu a nedohánět vše večer u grilu nebo švédských stolů. Co nekoupíte nebo si nenaložíte na talíř, nesníte. Bohužel to platí i naopak.

U jídla volte chytře

Není potřeba si odpírat dobroty, které lákají k ochutnání. Můžete si dopřát všeho, pokud vám stačí malé množství. Nezapomínejte však na vyváženou skladbu jídla, mělo by obsahovat bílkoviny, tuky i sacharidy. Ke snídani se výborně hodí ovoce, které má vyšší obsah vlákniny a zároveň pomáhá doplnit tekutiny. Pokud k němu přidáte trochu jogurtu a ovesných vloček, zasytí vás na dlouhou dobu. Zkuste se vyhnout smaženým jídlům a dejte si raději čerstvou rybu nebo libové maso na grilu. Dbejte vždycky na to, abyste si na talíř naložili alespoň třetinu zeleniny.

Pozor na skryté hrozby

Spoustu kalorií dostanete do těla jen tak mimoděk. V horkém letním dni jistě není problém sníst dvě či tři zmrzliny a to už je pořádná nálož. Zkuste množství omezit na jednu zmrzlinu denně a volte spíš ovocné dřeně nebo sorbety. Při večerním posezení postavte vedle misky chipsů talíř s nakrájenou syrovou zeleninou a směřuje svoji ruku ke zdravější variantě. Pozor na fresh džusy nebo smoothie, jsou sice plné ovoce a zeleniny, ale představují spíš samostatné jídlo než nápoj.

Dodržujte pitný režim

Dostatečný příjem tekutin je v létě velmi důležitý. Žízeň haste hlavně neperlivou vodou, ochucenou třeba plátkem limetky, citrónu nebo lístkem máty. Úplně škrtněte slazené limonády a pozor i na energetické nápoje, ledové tříště a míchané drinky. Koktejly obsahují na cukry bohaté džusy a energeticky velmi vydatný tvrdý alkohol. Nejlehčí volbou je střik z bílého vína.

Ani na dovolené nezapomeňte na pohyb Ani na dovolené nezapomeňte na pohyb Zdroj: Shutterstock.com / Gergely Zsolnai

Myslete na pohyb

Mnoho lidí má pocit, že když jsou na čerstvém vzduchu, tak mají dostatek pohybu. Přejít z plážového lehátka do restaurace a zpátky však příliš intenzivním cvičením není. Využijte místních možností k pohybovým aktivitám a najděte si dostupnou a zábavnou formu cvičení. Není potřeba hnát nic do extrémů, úplně postačí plavání, procházky či jízda na kole. Nevyhýbejte se ani kolektivním sportům, u plážového volejbalu nebo badmintonu se pobavíte a přitom pořádně zamakáte.

O dovolené si můžeme dovolit leccos. Není nutné se trápit dietou a do úmoru sportovat, abychom si zachovali kondici. Stačí nepřehánět to ani s jídlem, ani s lenošením.

Akční letáky