Levandule je bylinka, která se své oblibě těší po celém světě
Zdroj: Shutterstock.com

Jak sušit levanduli: Jaká teplota ji zničí a co ještě nesmíte udělat?

Pokud nějaká část světa voní jako levandule, je to rozhodně Provence. V posledních letech se však trend levandule rozmohl i u nás a vy tak můžete vidět krásné fialové kvítky na nejedné české zahrádce. Výbornou zprávou je, že tato rostlina nejen skvěle vypadá, ale má mnohé blahodárné účinky.

Zdroje: www.prima-receptar.czwww.chytre-bydleni.czwww.ceskatelevize.cz

Už staří Řekové používali levanduli jako léčivou bylinku. Přilévali levandulový olej do koupelí a léčili jím kožní problémy nebo si sušenou levanduli dávali do ložnic kvůli kvalitnímu spánku. Naše babičky ji zase sypaly na podlahu, aby odpudila hmyz a také pro krásnou vůni. Dodnes se vonné pytlíčky s levandulí dávají do šatníků, aby na prádlo nešli moli.

Levandule má také blahodárný účinek na nervy a povzbudí vás, když jste psychicky vyčerpaní. Myslete však na to, že ji nesmí užívat diabetici, kteří užívají nitrožilně inzulín.

Nyní je ten správný čas pro sklizeň

Nyní je ideální čas pro sklízení levandule. Důležité je, aby plně kvetla. Odřezávejte koncové klasy s květy a to v místech, kde končí drobné listy. Levadule se musí sbírat za slunného dne, protože je v tu dobu květ nejsilnější. 

Z levandule lze připravit skvělý a účinný čaj Z levandule lze připravit skvělý a účinný čaj Zdroj: Profimedia

Existují tři způsoby, jak sušit levaduli. Najděte suché a větrané místo, rozložte ji na papír a nechte několik dní sušit. Nezapomeňte ji však pravidelně otáčet. Nebo také můžete stonky svázat do svazečků a sušit květy dolů v prostoru.

Použít můžete sušičku na ovoce

Pokud máte sušičku na ovoce, je to ještě jednodušší a navíc rychlé. Dbejte jen na to, aby teplota nepřesáhla 35 °C.

Pokud máte usušeno, můžete levanduli použít jako léčivku nebo díky ní můžete bojovat proti škůdcům. Nesnáší ji moli: Dáte si ji do skříně a uvidíte, že se tito škůdci vyhnou oblečení obloukem.

Paličky z levandule krásně voní Paličky z levandule krásně voní Zdroj: Trong Nguyen / Shutterstock.com

Ze zdravotního hlediska se nejčastěji pije čaj. Ten vyklidní vaše nervy. Olej zase pomáhá s kožními problémy. Z této bylinky můžete vyrobit i mast, domácí sirup nebo ji použít při pečení dezertu.

Limonáda

Přinášíme vám recept na skvělou levandulovou limonádu!

V jednom litru vody dobře rozmíchejte dvě až tři lžíce medu, vodu převařte v kastrůlku, přidejte hrst podrcených květů levandule, odstavte a zakryté nechte louhovat několik hodin.

Po vychladnutí přidejte citronovou šťávu, přelijte do džbánu či jiné nádoby, přidejte několik lístků máty a led.

Akční letáky