komár
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak vyzrát na komáry? Pomůže i skořice a pivo

Víte, jak se zbavit komára? Zažeňte ho na půdu a seberte mu žebřík. Ale vážně: Komáři pili krev už dinosaurům žijícím přibližně před devadesáti miliony let, je to hmyz velmi odolný a úspěšný. Jak se uchránit od jeho štípanců?

Na celé planetě žije kolem 3000 druhů komárů, u nás se jich  vyskytuje 45 druhů. Většině z nich chutná i krev lidská. Některé druhy se rozmnožují na jaře, jiné v létě, další na podzim – proto se jich jen tak nezbavíme. Před kladením vajíček totiž jejich samičky nutně potřebují výživnou krev – a umí si ji opatřit velmi obratně.

Krmící se komár Krmící se komár Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Komáři nás najdou podle čichu

  • Komáři jsou zruční letci s výborným čichem, proto hostitele snadno naleznou i dostihnou.
  • Protože mají drápky a přilnavé polštářky na chodidlech, bezpečně se na něm udrží.

Krev sají pouze samičky (samci se spokojí s květním nektarem). Po nabodnutí kůže vpustí dovnitř sliny s protisrážlivou látkou, jinak by krev nenasály. Najít vhodného hostitele a usát mu kapku krve musí samičky ihned po spáření. Příroda jim velí být neuvěřitelně dotěrnými, neboť bez potřebné dávky potravy by se rozmnožování zastavilo. Například samičky rodu Anopheles nakladou v jedné snůšce až 500 vajíček, celkem za léto až 3000. A to už je nějaký výdej energie!

komár komár Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Komáry zabíjí skořice

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Nezředěná silice dráždí kůži. Proto s ní spíše postříkáme oděv, nebo ji naředíme v olivovém slunečnicovém, sezamovém či jiném oleji a poté můžete potřít přímo kůži. V domácnosti je výborná i aromalampa, která silici postupně uvolňuje.

Zajímavým současným objevem, publikovaným v seriózních vědeckých časopisech, je překvapivý účinek skořicové silice. Pokusy ukázaly, že čtyři ze složek skořicové silice, cinnamaldehyd, cinnamyl acetát, eugenol a anethol, dovedou usmrcovat komáří larvy – konkrétně druh Aedes aegypti, který přenáší žlutou zimnici. Cinnamaldehyd je dokonce dvakrát účinnější než hlavní složka insekticidů.

Silice je těkavá, působí proto i na dospělé komáry. Příjemně voní a zakoupíme ji v lékárnách či v obchodech s bylinnými přípravky jako éterický skořicový olej.

Pivo a pivovarské kvasnice – prevence proti štípancům!

Jestliže budeme pravidelně pojídat všestranně prospěšný pangamin (sušené pivovarské kvasnice bohaté na vitamíny skupiny B, k dostání v každé lékárně), budeme přebytky vylučovat kůží. Sami to ani v nejmenším nepostřehneme, avšak komáry to odpudí. Další, pro mnohé lákavější alternativou je vitamín B v podobě tekuté, tedy pivo.

krmící se komár krmící se komár Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Domov bez komárů

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Komáry může od návštěvy domu také odradit parapet s truhlíky plnými bazalky, jejíž silné aroma nesnášejí. Pomoci mohou i další aromatické bylinky.

K ochraně domů a bytů slouží zápalné spirálové tyčinky nebo elektrické přístroje, které uvolňují insekticidy. V uzavřené místnosti komáry hubí, v otevřeném prostředí je odpuzují. Skvělou a příjemnou alternativou je již zmíněná aromalapma, existují i elektrické difuzéry přírodních silic. Nejtrvalejším opatřením jsou také hustá síta do oken či moskytiéry. Komáří samičky jsou v hledání hostitele a v sání nejaktivnější za soumraku a v noci. V lese nás však budou napadat i ve dne, obzvlášť je-li pod mrakem, vlhko a bezvětří. U domu se však táhnou za světlem, proto pozor na otevřená okna, když je uvnitř rozdvíceno.

Akční letáky