komár

Jak vyzrát na komáry? Pomůže i skořice a pivo

Víte, jak se zbavit komára? Zažeňte ho na půdu a seberte mu žebřík. Ale vážně: Komáři pili krev už dinosaurům žijícím přibližně před devadesáti miliony let, je to hmyz velmi odolný a úspěšný. Jak se uchránit od jeho štípanců?

Na celé planetě žije kolem 3000 druhů komárů, u nás se jich  vyskytuje 45 druhů. Většině z nich chutná i krev lidská. Některé druhy se rozmnožují na jaře, jiné v létě, další na podzim – proto se jich jen tak nezbavíme. Před kladením vajíček totiž jejich samičky nutně potřebují výživnou krev – a umí si ji opatřit velmi obratně.

Krmící se komárKrmící se komárAutor: Archiv ireceptar.cz

Komáři nás najdou podle čichu

  • Komáři jsou zruční letci s výborným čichem, proto hostitele snadno naleznou i dostihnou.
  • Protože mají drápky a přilnavé polštářky na chodidlech, bezpečně se na něm udrží.

Krev sají pouze samičky (samci se spokojí s květním nektarem). Po nabodnutí kůže vpustí dovnitř sliny s protisrážlivou látkou, jinak by krev nenasály. Najít vhodného hostitele a usát mu kapku krve musí samičky ihned po spáření. Příroda jim velí být neuvěřitelně dotěrnými, neboť bez potřebné dávky potravy by se rozmnožování zastavilo. Například samičky rodu Anopheles nakladou v jedné snůšce až 500 vajíček, celkem za léto až 3000. A to už je nějaký výdej energie!

Nenechme komáří larvy vylíhnout

Komáři procházejí proměnou dokonalou. Vajíčka mají plováky a vznášejí se ve vodě. Z nich se vylíhne larva, která projde čtyřmi odlišnými stadii (svlékáními), poté se zakuklí a teprve z kukly vyleze dospělý jedinec. Narozdíl od většiny ostatního hmyzu se dovedou komáří kukly pohybovat. Vylíhlé larvy se živí drobným planktonem nebo organickými usazeninami na dně nádrží. Pozor na to, že líhništěm komárů může být zahradní jezírko i sud na dešťovou vodu.

Larvy se často zdržují u hladiny, neboť trubičkou na zadečku dýchají vzdušný kyslík. Lze je proto odlovit hustou síťkou (při pohybu nad hladinou ale rychle mizí do hloubky). V sudu pomůže i tenká vrstvička jedlého oleje na hladině. Komáří larvy jsou zdravou pochoutkou pro akvarijní rybky.

komárkomárAutor: Archiv ireceptar.cz

Rozmnoží se i v kapce vody


Druh s přiléhavým jménem komár obtížný (Culex pipiens molestus) s námi často sdílí domácnost. Přilétá napít krve obvykle v noci, když obyvatelé spí, a k rozmnožování mu stačí kapající kohoutek. Nejvíce se však množí v technických podlažích panelových domů, kde se hromadí organicky znečištěná voda. Je na pohled nerozlišitelný od komára pisklavého (Culex pipiens pipiens), který se ale rozmnožuje v přírodě a který na lidech saje jen výjimečně (hostiteli jsou ptáci). I u malých nádrží se rozmnožuje vzácnější komár kroužkovaný (Culiseta annulata), kterému naopak naše krev chutná a jeho bodnutí je bolestivé (má bílé kroužky na chodidlových článcích, odtud jeho jméno).

Komáry zabíjí skořice

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Nezředěná silice dráždí kůži. Proto s ní spíše postříkáme oděv, nebo ji naředíme v olivovém slunečnicovém, sezamovém či jiném oleji a poté můžete potřít přímo kůži. V domácnosti je výborná i aromalampa, která silici postupně uvolňuje.

Zajímavým současným objevem, publikovaným v seriózních vědeckých časopisech, je překvapivý účinek skořicové silice. Pokusy ukázaly, že čtyři ze složek skořicové silice, cinnamaldehyd, cinnamyl acetát, eugenol a anethol, dovedou usmrcovat komáří larvy – konkrétně druh Aedes aegypti, který přenáší žlutou zimnici. Cinnamaldehyd je dokonce dvakrát účinnější než hlavní složka insekticidů.

Silice je těkavá, působí proto i na dospělé komáry. Příjemně voní a zakoupíme ji v lékárnách či v obchodech s bylinnými přípravky jako éterický skořicový olej.

Pivo a pivovarské kvasnice – prevence proti štípancům!

Jestliže budeme pravidelně pojídat všestranně prospěšný pangamin (sušené pivovarské kvasnice bohaté na vitamíny skupiny B, k dostání v každé lékárně), budeme přebytky vylučovat kůží. Sami to ani v nejmenším nepostřehneme, avšak komáry to odpudí. Další, pro mnohé lákavější alternativou je vitamín B v podobě tekuté, tedy pivo.

krmící se komárkrmící se komárAutor: Archiv ireceptar.cz

Domov bez komárů

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Komáry může od návštěvy domu také odradit parapet s truhlíky plnými bazalky, jejíž silné aroma nesnášejí. Pomoci mohou i další aromatické bylinky.

K ochraně domů a bytů slouží zápalné spirálové tyčinky nebo elektrické přístroje, které uvolňují insekticidy. V uzavřené místnosti komáry hubí, v otevřeném prostředí je odpuzují. Skvělou a příjemnou alternativou je již zmíněná aromalapma, existují i elektrické difuzéry přírodních silic. Nejtrvalejším opatřením jsou také hustá síta do oken či moskytiéry. Komáří samičky jsou v hledání hostitele a v sání nejaktivnější za soumraku a v noci. V lese nás však budou napadat i ve dne, obzvlášť je-li pod mrakem, vlhko a bezvětří. U domu se však táhnou za světlem, proto pozor na otevřená okna, když je uvnitř rozdvíceno.

Akční letáky