Odkud se glamping vzal?

Slovo ne nepodobné campingu má svůj původ opravdu ve stanování. Nicméně jedná se o jeho vyšší formu, tedy o glamour(ous) camping, čili luxusní kempování. Výraz GLAMPING se prvně objevil ve Spojeném království, a to v roce 2005, nicméně v oxfordském slovníku získal své místo až v roce 2016. Možná proto jste o tomto způsobu, jak trávit dovolenou, dosud neslyšeli.

Jak jsou stany pro luxusní kempování vybaveny?

I když glamping stany poskytují ubytování uprostřed přírody, je v nich pro jejich dočasné obyvatele dostupný veškerý komfort. Stany mívají v průměru okolo 35 metrů čtverečních, ale pochopitelně se můžete setkat i s většími. Jsou vybaveny nejen terasou, ale i kuchyní, koupelnou a mnohdy i dvěma ložnicemi. Některé z nich mají i jídelnu a obývací pokoj. A rozhodně se nemusíte obávat, že se při pohybu uvnitř budete muset hrbit.

Glamping stany jsou vždy zasazeny do přírody, do atraktivní přírodní lokality, aby vyhovovaly všem, kteří si chtějí v bezprostředním kontaktu s přírodou užívat luxusu, pohodlí a moderních vymožeností, bez nichž se již neobejdou.

Letoviska s možností glampingu

Glampovat dnes lidé jezdí, či spíše létají na mnohá okouzlující místa planety, jako jsou například Bali, Namibie, Tanzánie, Thajsko, Malajsie nebo Jihoafrická republika. O glampingu ale již vědí své i v Chorvatsku. Zde je průkopníkem glampingu našimi turisty velmi oblíbený kemp Lanterna u města Poreč. Vzrůstající zájem o tento způsob ubytování na dovolené se postaral o to, že během 4 let zde počet glamping stanů vzrostl z jednoho na čtrnáct.

Za luxus si připlatíte

V glamping stanu budete blízko přírodě, až tak blízko, že se budou hodit moskytiéry. A těm, kdo nesnáší rušení nočního klidu cikádami, bude třeba přibalit do kufru sadu špuntů do uší. Předtím, než se do takového dobrodružství vrhnete po hlavě, raději dobře promyslete, co každý člen rodiny od takové dovolené očekává, aby pak nebylo zklamání větší, než radost z netradičně prožité dovolené. Vybírat můžete jak z luxusních plně vybavených stanů, tak jistě narazíte i na nějaká ta kompromisní řešení.

Na některých místech můžete místo pobytu ve stanu zažít dovolenou v jurtě. I jurta je jakousi obdobou stanu. Jedná se tedy spíše o kruhové obydlí tradičních kočovných kmenů z Asie, které sestává z lehké dřevěné konstrukce a rohože z plsti. Jurty určené ke glampingu ovšem skýtají rovněž veškerý luxus, jaký se od glamping stanů očekává.

No a nám už nezbývá, než vám popřát krásnou a nezapomenutelnou dovolenou uprostřed přírody.