Jiráskovy skály se nacházejí nedaleko Teplic nad Metují a navazují na jižní část Teplického skalního města. Nenajdete zde sice tolik zajímavých pískovcových útvarů jako v Adršpašském či Teplickém skalním městě, Jiráskovy skály vás přesto okouzlí malebnými výhledy a trochu snovým nádechem stinných skal na opuštěném místě, vzdáleném od hlavního turistického proudu. Pojmenovány byly na počest spisovatele Aloise Jiráska, objevují se totiž v jeho románech Skály, Skaláci a v dalších.

Jezírko mezi skalami

Za Jiráskovými skalami musíte putovat do kopce, ať už zvolíte cestu pěší, na kole nebo autem. První část skalních útvarů naleznete nad Černým jezírkem, okolo bývalého středověkého hradu Skály. Rašelinné jezírko se dá celé obejít, zčásti po pěšině nebo dřevěných chodnících. Při procházce se seznámíte s faunou i flórou této oblasti díky cedulím naučné stezky, osazených v okolí jezírka. Určitě vás přiletí omrknout šídla a vážky, na jezírku spatříte kachny nebo lysky a při troše štěstí i plovoucí užovku. Na koupání ovšem zapomeňte, to je zde zakázáno.

Hrad Skály

Mezi skalními útvary pak vystoupejte k rozvalině hradu Skály (také Katzenstein) z konce 14. století, vestavěného mezi pískovcové bloky na vrcholku kopce. Podle pověsti byly pokusy o dobití hradu marné, chránila ho totiž čarodějnice, která chytala vystřelené koule a házela je zpět na obléhající. Nakonec byl hrad odkoupen a pobořen. Do současné doby se dochovaly pouze zbytky zdiva, vytesané díry pro trámy a okna, hradní branka a schody, přesto má torzo skalního hradu svůj nemalý půvab. Zdatní turisté vylezou až na vyhlídku v nejvyšším bodě, která otevírá překrásný výhled do okolí. Cestou zpět můžete na jedné ze skal objevit vytesanou mužskou hlavu s plnovousem, památku na jednoho z majitelů panství.

Zámek Bischofstein

Vedle jezírka leží areál zámečku Skály – Bischofsteinu. Naleznete tu samotnou barokní budovu zámečku s mansardovou střechou a dvouramenných schodištěm, sloužící dříve jako letní sídlo hradeckých biskupů. Pro unavené a vyhládlé turisty je zde v provozu restaurace a bufet s občerstvením, v zahradě velké hřiště pro děti a odpočinková zóna. V bývalé úřednické budově se nachází ubytovna pro hosty a za ní minigolfové hřiště. Na „Bišík“, jak se areálu v okolí říká, směřují kroky i místních obyvatel při nedělních procházkách nebo za sportovním i kulturním programem, který je hlavně v letních měsících velmi pestrý. Pobyt v zámeckém areálu má i jiné výhody, mobilní signál je tu poměrně slabý, takže váš klid nebude rušit vůbec nic.

Rozhledna Čáp

Přes osadu Skály v těsném sousedství zámečku vede zelená turistická značka k druhé části skalního uskupení v okolí vrcholu kopce Čáp (785 m n.m.). Na Čapím vrchu, nejvýše položeném bodě této oblasti, byla před třemi lety vybudovaná volně přístupná rozhledna. Kvůli složitému skalnatému terénu v okolí musela být bytelná ocelovo-dřevěná konstrukce usazena pomocí vrtulníku. Přestože se tyčí pouze do výšky 13 metrů, poskytuje návštěvníkům široký rozhled do okolí na Jestřebí i Javoří hory, Krkonoše, Teplické a Broumovské skály a dohlédnete až do Polska.

Váš výlet tu ale končit nemusí. Z Bišíku vede množství turistických tras, dojdete až do Teplického skalního města a dále do Adršpachu. Vydáte-li se na druhou stranu, navštívíte stolovou horu Ostaš nebo kapličku na vrcholu kopce Hvězda. Vyznavači cyklistiky využijí cyklotrasu č. 4036 vedoucí kolem celých Adršpašsko-teplických skal. Možností je spousta, na Broumovsku je mnoho pokladů k objevení.