Jmelí léčivé i jedovaté, legendami opředené
24. 12. 2015

Jmelí léčivé i jedovaté, legendami opředené

Jmelí ve vánoční výzdobě nemůže chybět. Váže se k němu spousta pověstí, mýtů a legend. Má zajímavý způsob života i rozmnožování. Je léčivé i jedovaté, používané v moderní medicíně i léčitelství.

Jmelí do domu přináší štěstí, odvahu a lásku. Ale prý jen tomu, kdo je jmelím obdarován a ne kdo si je sám koupí. Jmelí nechybí ani v klasické květomluvě, v níž znamená “spolu našli jsme štěstí“. Pod snítkou jmelí se můžete zcela beztrestně s kýmkoliv líbat. Ale pozor – platí to jen o Štědrém dnu.

Podle jedné legendy bylo jmelí kdysi stromem, z něhož Josef vyřezal kolébku pro Ježíška, po třiatřiceti letech pak strom porazili Římané a z jeho kmene vyrobili kříž, na kterém Ježíše ukřižovali. Strom se hanbou zmenšil v malé keříky, které jsou nuceny žít z jiných stromů. Zahrnuje však dobrem všechny, kdož pod ním projdou.

lakované vánoční jmelí

Jmelí nebo ochmet?

Jmelí, stálezelený poloparazitický keřík, roste na jehličnatých a listnatých dřevinách celého světa. Ve střední Evropě se objevuje především na akátech, lípách, habrech, jasanech, javorech, jeřábech, topolech, vrbách, borovicích a jedlích, ojediněle i na smrcích. Jmelí můžeme najít na jabloních, vzácněji na ořešácích a meruňkách. Ve světě existuje asi 100 botanických druhů jmelí, z nichž u nás roste pouze jmelí bílé (Viscum album).

Především v teplejších oblastech mírného klimatického pásu roste i blízký příbuzný jmelí − ochmet evropský (Loranthus europaeus). Stejně jako jmelí patří do čeledi ochmetovitých (Loranthaceae). Vyskytuje se především na dubech. Místo jmelí jej však o Vánocích používat nelze, na zimu mu opadávají listy.

Jmelí léčivé i jedovaté

i

Tato všestranná léčivka je však současně rostlinou poměrně silně jedovatou. Proto jakémukoliv používání jmelí musí předcházet konzultace s lékařem. Nejjedovatější je jmelí rostoucí na topolech, a proto se ve farmacii nepoužívá.

Jmelí je rostlina odedávna využívaná k léčení. Obsahuje glykoproteidy, peptidické toxiny (především viscotoxin, který se skládá z více než 40 aminokyselin), vodorozpustné polysacharidy (hlavně polygalaktunoráty a flavoniny), alkaloidy, cholin, acetylcholin, histamin, organické kyseliny, triterpeny, fenylové sloučeniny a řadu dalších látek.

Zajímavé je, že jednotlivé rostliny jmelí mají různý obsah látek podle toho, na jakém stromě rostou. Dál záleží i na době sběru: nejvíce účinných  látek má jmelí sbírané v březnu, listopadu a prosinci.

jmelí

Jmelí se používá i v současné medicíně:

 • ke snížení krevního tlaku (rozšiřuje vlásečnice)
 • proti arterioskleróze
 • proti poruchám vegetativního nervového systému
 • k podpůrné léčbě některých nádorových onemocnění

Jmelí jsou v lidovém léčitelství připisovány i mnohé další léčebné účinky:

 • i

  Jmelí se nesmí užívat při nedostatečné činnosti srdce a ledvin

  Působí močopudně.
 • Tlumí bolesti hlavy, závratě, pocity návalu krve do hlavy (zejména v klimakteriu).
 • Reguluje vylučování žluči a ovlivňuje činnost slinivky břišní.
 • Má protirevmatické účinky.
 • Potlačuje zvýšenou činnost štítné žlázy.
 • Udržuje čilost, pomáhá při tělesném a duševním přetížení, hučení v uších, mírní příznaky stáří.
 • Zastavuje krvácení.
 • Omezuje výskyt křečových žil nebo bércových vředů.
 • V minulosti bylo jmelí doporučováno též proti moru a syfilisu.

Jmelí pomáhá proti lupům

V kosmetice se výtažky z jmelí uplatňují v krémech a emulzích určených ke zklidnění podrážděné citlivé kůže a proti nadměrné tvorbě lupů. Komplex účinných látek obsažených ve jmelí působí na pokožku těla i hlavy opravdu blahodárně.

Neobyčejný život jmelí

Jmelí kvete v březnu a v dubnu nevýraznými květy. Protože je to rostlina dvoudomá, krásné bílé plody (bobule), někomu připomínající perly, najdeme jen na samičích keříčcích. Uvnitř bobulí jsou v silně lepkavé dužnině semena. Latinský název jmelí Viscum znamená lepidlo. Díky lepu se semena velmi snadno přilepí na nové větve a stromy poté, co je sem prostřednictvím trusu přenesou ptáci, především drozdi a brkoslavové. Proti jmelí naši předci, kromě mnoha jiných jmen, nazývali lepiňákem.

Po vyklíčení mladé kořínky rozpouštějí buňky stromů a pronikají do kůry a do dřeva. Pomocí tzv. haustorií se napojují na cévní systém stromů a čerpají z nich vodu a v ní rozpuštěné látky. Jmelí se tak stává poloparazitem. Není však úplným parazitem, protože obsahuje chlorofyl (je zelené) a je proto schopno fotosyntézy, díky níž si samo vyrábí ostatní potřebné látky. Přesto jsou stromy silněji napadené jmelím oslabené a tím náchylnější vůči chorobám, škůdcům i průmyslovým exhalacím. U velmi silně napadených stromů odumírají větve. Jmelí také znehodnocuje dřevo určené pro další zpracování.

jmelí na stromě

Podle velikosti keřů, které mohou dosahovat v průměru i přes jeden metr, lze usuzovat na jejich stáří, neboť každý rok prýty jmelí narostou jen o jeden článek s jednou dvojicí listů.

Škodí jmelí na zahradě?

Keříky jmelí na jabloních především zahušťují koruny a tím přispívají k vytváření podmínek vhodných pro vznik různých houbových chorob, jako jsou strupovitost, moniliová hniloba, nektriová rakovina,  mušincovitost či sazovitost jablek.

Kouzla a čáry

Pro své účinky i nezvyklý způsob růstu je jmelí po tisíciletí považováno za kouzelnou rostlinu. Takovou pověst si vydobylo u mnoha kmenů a národů:

 • Staroindické básně se o něm zmiňují jako o „kouzelném proutí“.
 • Keltští kněží (druidové) používali jmelí nejen jako lék proti otravám či neplodnosti, ale zažehnávali jím války, hladomory, krupobití i zlé duchy či vlkodlaky. Protože jmelí utínali zlatými srpy, dodnes se zachovala tradice ho pozlacovat.
 • V antice mělo jmelí otvírat brány do podsvětí, proto se kladlo do hrobů.
 • Pohanští Slované nazývali jmelí „metlou duchů“ a odháněli jím nemoci i uřknutí, zloděje i zlé duchy a dokonce jím odvraceli i požáry.
 • V Itálii se tradovalo, že žena, která nosí kousek jmelí u sebe, má naději počít. V jiných zemích se ze stejných důvodů jmelí dává do vína.
 • Ovšem indiánské ženy jmelí používají ze zcela opačných důvodů – jako antikoncepci nebo prostředek vyvolávající potraty.
 • Staří Galové věřili, že elixír ze jmelí jim dodává nadpřirozenou sílu.

Pro Receptář Jaroslav Rod.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: devětplusosm = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

dotaz

(VWPsQNuBWgnjFm4Umbm~g), 26. 6. 2018, 11:54

Na jabloni se přemnožilo jmelí a jabloň přestala prospívat. Odstranila jsem ho a nevím, co s ním. Můžu ho vyhodit na kompost? Nebo se dá nějak jinak zužitkovat?

Dobrý den, paní doktorka mi naměřila krevní tlak 130/84, prý tento tlak mám zvýšený, mohu pít čaj z jmelí. Děkuji Zrzavecká

jmelí

(VWPsQNun78FDRYTuVVSsQNu), 13. 12. 2009, 20:20

Bavíte se tady o pěstování jmelí, ale mně víc zajímá, jak si to jmelí krásně pozlatit a při tom nepoužívat spreje, protože je té barvy víc mimo, než na určených plochách.Existuje nějaký jednoduchý návod,popřípadě čím a jak tuto krásou rostlinku pozlatit. Prosím poraďte. Díky Vlasta

jmelí

(s7P~Qkt-W7a-m~7gbkxy.YsVVt%), 8. 12. 2009, 11:08

Ale kdepak, patří do ochmetovitých. Ale jasně, že na tom svět nepadá a nestojí - čeledi se neustále dělí na podčeledi atd. Tak to měl asi na mysli pan Bozner, nějakou podčeleď... .

RE: jmelí

(VWPsQNuvWgvo2YSSihMxVb4Vj7aPZYTw), 28. 12. 2009, 23:05

Překvapivě nepatří i když jsou si obě rostliny dost podobné. Do čeledi loranthaceae patří i poloparazité kteří se vůbec nepodobají jmelí ani ochmetu např. nuytsia floribunda. Ale i v čeledi viscaceae jsou rostliny málo podobné jmelí např. arceuthobium. Podobné podmínky vytvořily podobné rostliny z různých čeledí. To je v rostlinné říši běžné i nepříbuzných druhů.

Tak to Vás učili špatně, semínka klíčí výborně bez jakékoli úpravy. Jen nesmí být plody v teple tzn. že jmelí které slouží jako vánoční ozdoba v pokoji již nevyklíčí. Jen je potřeba dodržet správný poddruh jmelí, na borovici set jen jmelí z borovice na jedli bělokorou jen z jedle a na listnaté stromy jmelí z listnatého stromu. Ochmet evropský lze set jen na duby a jedlý kaštan. Semínko vyklíčí na jakémkoli podkladě (klidně i na plotě, železné konstrukci na telefonním sloupu) a klíček vydrží zelený ze zásob v semínku zhruba do července pak teprve usychá takže se neradujte předčasně. Jmelí neroste na hrušni, třešni, višni, ořešáku, meruňce, švestce, ryngli, dubu, buku, platanu a špatně se ujímá na bříze, jasanu, jilmu, myrobalánu, třešni sakuře a pilovité.

RE: pěstování jmelí

(VWPsQNuk4fpkbYTuVVSsQNu), 28. 12. 2009, 11:54

Dobrý den.
V lese nacházíme keříčky jmelí na borovicích, zřejmě se jedná o jmelí bílé borovicové, ale nalákal jste mne na vlastní pěstování. Z toho co jste psal, by postačilo plody jmelí nanést na hostitelský strom...stejného druhu? Dočetla jsem se informaci, že jmelí roste jen o jeden článek s jednou dvojicí listů za rok-je to pravda?
Děkuji Sim

RE: pěstování jmelí

(VWPsQNuk4fpkbYTuVVSsQNu), 28. 12. 2009, 12:17

Prohlédla jsem si Vaše fotografie o jmelí. Komentář na mé otázky již není třeba :-)
Musím pochválit úspěchy při roubování ibišku, různost květů na jednom ibišku je zajímavá. Přeji mnoho dalších pěstitelských úspěchů.
Sim

RE: pěstování jmelí

(VWPsQNuvWgvo2YSSihMxVb4Vj7aPZYTw), 28. 12. 2009, 22:57

Děkuji, je to můj koníček pěstování jmelí a ochmetu, roubování různých druhů na jerdnu podnož a také pěstování Phalaenopsisů .

(Jilm), 15. 12. 2008, 17:30

Tak to jste machr, pane. Omluva. A nás učili, že semínko jmelí musí projít zažívacím traktem ptáků, jinak nevyklíčí... No, holt, kdo umí, umí!

Jmelí na fotce k článku je na Akátu. Jmelí ale nepatří do čeledě Loranthaceae, tam patří ochmet. Jmelí patří do čeledě Viscaceae - jmelovité. Jmelí neroste na meruňce ani na ořešáku vlašském (jen v parcích ho můžeme nalézt na nejedlém ořešáku černém). Z ovocných druhů ho můžeme vypěstovat na jabloni, broskvoni, nektarince, aronii černé, jeřábu a lísce.

Tak to se vsaďte. Už před 17 lety jsem vysel první rostlinku která ještě dodnes žije! A důkaz viz na http://fotoalba.cz/jmelibile

(Jilm), 12. 12. 2008, 12:30

Pane Boznere, nehoňte si triko, že jste vypěstoval na zahradě jmelí, vám uvěří málokdo. O to se pokoušeli už jinší machří. A nic. Nabídněte důkazy...

Jmelí bílé pravé roste též samo na sobě (autoparazitismus) a na ochmetu (hyperparazitismus) může tedy růst nepřímo i na dubu např. v Heřmanově Městci.

Vysel jsem a vypěstoval všechny tři poddruhy jmelí a ochmet.

Já si jmelí na vánoce sám pěstuji na zahradě.

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS