obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Kam na lyže? 10 nejlepších lyžařských areálů Česka

Česko zasypala sněhová nadílka. Jedněm přidělává vrásky, další zase s radostí vytahují lyže a míří na svah. Připravili jsme pro vás přehled doporučovaných skiareálů. Už jste je všechny vyzkoušeli?

Najít v naší republice místo, na kterém se všichni shodnou jako na tom „nejlepším pro lyžování“ – respektive sjezdování či jízdu na snowboardu – je takřka nemožné. Zatímco jedni se rozhlížejí po mírném svahu pro relaxační sjezd, další odmítají ski areály, ve kterých není dostatek adrenalinu a pořádně příkrá černá sjezdovka. Velké rozdíly názorů najdete i mezi rodinami, které na hory berou děti a těmi, kteří si užívají zimních radovánek jen s kamarády či partnerem. Přesto jsme se pokusili sestavit žebříček deseti nejoblíbenějších lyžařských center. Ještě jste některé nezkusili? Pokud není na druhé straně republiky, tak směle do toho…

1. Černá hora – Pec

Třetí nejdelší sjezdovku v ČR – Suzuki Černohorskou s délkou 3057 metrů – najdete právě tady, ve SkiResortu ČERNÁ HORA - PEC. Ubytovat se můžete třeba v malebných Janských lázních. V současnosti je v průměru otevřeno na 15 kilometrů sjezdovek. Můžete vybírat mezi kabinkovou lanovkou, vleky a pro děti je k dispozici také pojezdový pás. Malé lyžaře tu ostatně čekají dokonce tři dětské areály.

Milovníci večerního lyžování si přijdou na své mezi 18. a 21. hodinou, pročež od 17. do 22. hodiny je parkování zdarma. A mimochodem, sjezdovka Protěž, je s délkou 1,6 kilometru nejdelší osvětlenou sjezdovkou v Česku. Využít můžete také SkiTour z Černé hory do Pece pod Sněžkou. Pokud si chcete raději užít běžky, připravte se na to, že tratě nemusejí být upravené. Na své si tu přijdou i sáňkaři - Černohorská sáňkařská cesta je uzavřena málokdy. Pokud máte rádi výzvy, můžete si zkusit zdejší oblíbenou „atrakci“ – obří slalom s časomírou vám ukáže, jak si, alespoň co do rychlosti, vedete.

Ceník skipasů najdete zde.

Sjezdovkařit na Ještěd? Zajet k vlekům můžete i tramvají. Sjezdovkařit na Ještěd? Zajet k vlekům můžete i tramvají. Zdroj: Shutterstock.com / Nadezda Murmakova

2. Ještěd

9,2 kilometrů sjezdových tratí si můžete užít na slavném Ještědu. Začátečníci mohou na cvičné hřiště Bucharka dorazit rovnou tramvají, jinak jsou k dispozici tři parkoviště, zastavit se dá i na krytém stání. Sjezdovky jsou v provozu od 8:30 do 16 hodin a pro večerní lyžování 18 až 21 hodin. Ještědu se někdy nejen kvůli skvělé dopravní dostupnosti přezdívá český Innsbruck. Na vrchol se dá pokračovat i kabinovou lanovkou, kterou provozují České dráhy.

Na ceny skipasů se můžete podívat tady.

3. Harrachov

Večerní lyž Mumlavský vodopád v zimě. Mumlavský vodopád v zimě. Zdroj: wikimedia.org / PatrikPaprika ování tu začíná již v 15:55, mnohem dříve, než v jiných areálech. A také dřív končí, již ve 20 hodin. Skipas si můžete pořídit od 7:30, vleky se rozjedou v 8 hodin ráno a v 16 končí denní lyžování. Na vrchol Čertovy hory se můžete nechat vyvézt dvojicí čtyřsedačkových lanovek. K dispozici jsou čtyři různě dlouhé a obtížné sjezdovky. Celkově v Harrachově narazíte na čtyři vleky, z toho standardně jsou v provozu tři – lanovka na skokanské můstky obvykle nejede. A pokud si budete chtít dát od lyžování na chvíli pauzu, můžete vyrazit na výlet ke slavnému Mumlavskému vodopádu.

Za kolik si zalyžujete v Harrachově najdete zde.

4. Klínovec

Z Plzně to sem máte jen 100 kilometrů, z Karlových Varů pouhých 15 a k zahození není ani dojezd z matičky Prahy - to je 120 kilometrů. Pokud míříte na Klínovec za večerním lyžováním, pamatujte, že v lednu probíhá jen ve středu, pátek, a sobotu od 16:00 do 21:00 na vleku F. Na Klínovci najdete sjezdovky všech obtížností a dva dětské parky. Některé sjezdovky jsou víceméně kultovní – třeba U Zabitýho. Ale pozor, ta bývá kvůli zasněžování s omezeným provozem. Pokud jste na Klínovci dlouho nebyli, příjemně vás překvapí rozšíření části sjezdovky Přemostěná pod mostem přes komunikaci.

A za kolik si zalyžujete zde? Podívejte se sem.

Špindl je lyžařská klasika. Špindl je lyžařská klasika. Zdroj: Shutterstock.com / Stanislaw Tokarski

5. Špindlerův mlýn

Od 8.30 do 16. hodiny a poté od 18. do 21. hodiny. V tomto časovém úseku si můžete zalyžovat s místech, které již bylo svědkem mnoha sportovních soutěží celoevropského rázu. Vybírat můžete z několika možností – ve Svatém Petru, oblíbeném místě i pro sportovní špičky, je tu zejména černá FIS World Cup sjezdovka. Hromovku mají rádi snowboardisté a díky délce a členitosti i zkušení lyžaři. Největší oblibě napříč všemi skupinami se těší Medvědín. Horní Mísečky jsou pro změnu vhodné pro začínající lyžaře i menší děti. Podobně Labská – zdejší červená sjezdovka, u Labské přehrady na začátku Špindlerova Mlýna sice zavání nudou pro zkušené lyžaře, ale pro rodiny s dětmi je ideální volbou.

Ceník lyžování si můžete prohlédnout zde.

6. Chotouň

Malé, ale útulné lyžařské centrum kousek od Prahy (jezdí sem i linka Pražské integrované dopravy – 444), je skvělou volbou pro začínající lyžaře i rodiny s menšími dětmi. Za velmi sympatické lze ocenit i sebehodnocení na stránkách ski areálu: „Velmi zdatným lyžařům bychom doporučili spíš náš stánek s občerstvením.“ Na vrchol vás vyvezou čtyři vleky. Parkování v areálu je zdarma.

A kolik za to? Můžete se podívat zde.

7. Vysoké nad Jizerou

Skiareál šachty nabízí 5x lyžařský vlek a 2x dětský vlek. Jde o poměrně skromné centrum, které si oblíbí hlavně rodiny s dětmi. K dispozici je 5,5 kilometrů sjezdových tratí a parkování je zdarma. V dětském parku kromě cvičných louček najdete i oblíbený snowtubing – a ten si můžete užít i vy, dospělí.

Na ceník skipasů se můžete podívat zde.

8. Severák

Severák spadá pod skiarénu Jizerky. V provozu je od 9 do 16 hodin a večerní lyžování v úterý a pátek na pomě u Arniky mezi 17. a 20. hodinou. Kromě Severáku můžete navštívit i Tanvaldský špičák a Bedřichov. Celkově je k dispozici 17,6 kilometrů sjezdovek, 21 vleků, lanová dráha a 3 pohyblivé koberce pro děti.

Ceníky si můžete nastudovat tady.

9. Rokytnice nad Jizerou

V Rokytnici si můžete vybrat ze dvou areálů. Ski areál Studenov najdete v nadmořské výšce 620 – 933 metrů nad mořem. Čekají vás mírné a poměrně široké svahy. Milují to tu rodiny i snowboardisté. Na horní část sjezdovky vás vyvezou dva kotvové vleky, poma a dětský tyčový vlek.

Kolik stojí skipas? To se dozvíte zde.

Druhou volbou je lyžařský areál Horní Domky v Horní Rokytnici nad Jizerou na jižních svazích Lysé hory. Leží v nadmořské výšce 657 až 1315 m n.m. Tratě mají celkovou délku 14,4 kilometrů a šířku až 100 metrů.

Ceník skipasů najdete zde.

10. Monínec

Trochu opomíjené malé lyžařské centrum Monínec spadá pod Sedlec-Prčice a najdete ho v srdci České Sibiře. Zdejší sjezdovka je dlouhá 1,2 kilometru. Výhodou je zejména poloha blízko hlavního města a čtyřsedačková lanovka. Zdejší koberec pro výuku lyžování je dlouhý 93 metrů.

Na ceník se můžete podívat tady. 

Akční letáky