obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Kam za masopustem? Zamířit můžete do Prahy i na Vysočinu

Ačkoli období masopustu oficiálně začalo již 7. ledna, vrcholí až masopustním úterým, které letos připadá na 13. února. Masopustní průvody se však konají často již s předstihem, za zábavou můžete vyrazit již tento víkend. Slavit se bude v různých koutech republiky.

Od roku 2010 je masopust součástí světového kulturního dědictví UNESCO, podobně jako Slovácký verbuňk, Sokolnictví či Jízda králů. V tradiční podobě můžete masopustní zvyky obdivovat např. ve skanzenech, ale oblibu si získaly i další masopustní akce. 

Masky rasů a kobyly v podání obyvatel Studnice. Masopust na Veselém Kopci Zdroj: archiv Souboru lidových staveb Vysočina / Foto

Masopust na Veselém Kopci - obyčej tradovaný po generace

Tradiční slavnost, která se letos koná v sobotu 27. ledna v prostředí muzea v přírodě na Veselém Kopci u Hlinska, začne v 10 hodin. Průvod masek nejprve dostane slavnostní povolení k obchůzce. Následně vykročí mezi jednotlivé roubené objekty a u každého z nich masky zatancují obřadní kolečko. Prohlédnout si budete moci všechny tradiční masky: laufra, ženu, turky, slaměné, rasa s kobylou, kominíky i kramáře. V 15 hodin se masky i diváci shromáždí k závěrečnému obřadu.

Po celý den budete moci navštívit jednotlivé roubenky Souboru lidových staveb Vysočina na Veselém kopci. V hospodě Na vejměnku bude připravena staročeská zabíjačka. Navštívit můžete také nedalekou památkovou rezervaci Betlém v Hlinsku, kde v domku č.p. 362 naleznete velmi zajímavou stálou Expozici masopustních masek a obchůzek z Hlinecka.

Roztocký masopust - tajemný, rozpustilý, divoký

Masopust v Roztocích u Prahy Masopust v Roztokách u Prahy Zdroj: Vít Švajcr / Foto

Na další úžasnou podívanou ani nemusíte vyjet příliš daleko od hlavního města. Masopust v Roztokách u Prahy vznikl jako drobný místní počin malinké skupiny dobrovolníků a za více než dvacet let své existence se rozrostl do akce, která láká tisíce návštěvníků. Jeho 21. ročník se koná v sobotu 10. února. Masopustní veselí začne ve 12 hodin na roztockém zámku, kde se za doprovodu kejklířů, kapel a divadelníků slavnostně narazí Únětický Masopustní speciál. Pak se průvod přesune městem k tanci na Holém vrchu a celá zábava vyvrcholí v Šapitó u rozcestí Žalov, kde na vás až do pozdních hodin čeká bohatý program s tombolou.

Masopust v Roztocích u Prahy Masopust v Roztocích u Prahy Zdroj: Vít Švajcr / Foto

Toulcův dvůr - vzpomínka na první republiku

Skutečností, že letos uplyne 100 let od vzniku Československa, se inspiroval hostivařský Toulcův Dvůr. A tak se masopust ponese ve stylu první republiky. Kromě dobrot připravených dle staročeských receptur na vás čeká sobotu 27. ledna dobová hudba, představení tradičních masek, průvod starou Hostivaří, tanec a scénky. A nezapomeňte do kostýmů obléknout své ratolesti. Odměna čeká na všechny děti, které přijdou v maskách.

Rožnov - ráj pro milovníky masa

Ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm se masopustní slavnost koná v sobotu 3. února od 9 hodin. V Dřevěném městečku bude po celý den hrát dechová hudba z Horní Bečvy a kromě tradičních masopustních zvyků a kulturního programu můžete ochutnat místní zabijačkové produkty, které pro vás připravili mistři řeznického řemesla. Proběhnou i soutěže o nejlepší valašskou klobásku a tlačenku a nabídku řeznických firem můžete ocenit v anketě o nejlepší řeznický stánek.

Masopustní masky letos předvedou obyvatelé Studnice. Masopust na Veselém Kopci Zdroj: archiv Souboru lidových staveb Vysočina / Foto

Akční letáky