Rozloučení s masopustem v Hlinsku, tradiční porážení kobyly
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Kdy bude masopust v roce 2019?

Masopust budete v běžném kalendáři hledat marně. Zatímco různé významné dny a svátky bývají zvýrazněné, masopust mezi ně nepatří. Na jaké datum připadá masopustní úterý letos?

Pod názvem masopust se skrývá období od Tří králů (6. ledna) až do začátku postní doby, hlavně však poslední tři dny, kterými toto období končí. Závěr masopustu si vysloužil, kromě označení bláznivé dny, řadu lidových názvů (ostatky, ostatek, fašank, končiny).

  • Tučný čtvrtek 28. února 2019
  • Masopustní neděle 3. března 2019
  • Masopustní úterý 5. března 2019
  • Popeleční středa 6. března 2019

Ačkoli nejde o církevní svátek, termín masopustu se určuje podle data Velikonoc (Velikonoční neděle letos vychází až na 21. dubna). Masopustní úterý předchází Popeleční středě, která v letošním roce připadá na 6. března. Právě ona zahajuje předvelikonoční postní období. A protože Velikonoce jsou svátkem pohyblivým, může masopustní neděle připadnout na období delší než měsíc (od 1. února do 7. března).

Tučný čtvrtek – předchází Popeleční středě. Příprava na masopust tradičně začínala ve čtvrtek před masopustní nedělí (odtud název "tučný čtvrtek" či "tučňák"). Podle tradice má v tento den člověk jíst a pít co nejvíce, aby byl celý rok při síle.

Taneční neděle - hlavní masopustní zábava začínala v neděli. Po bohatém obědě se lidé chystali na taneční zábavu, která se často protáhla až do rána. V každém kraji si lidé vymysleli jiné názvy a jiné zvyklosti. V Praze vznikly v 18. století masopustní plesy zvané reduty, určené pro bohatší vrstvy.

Maškarní úterý (masopustní úterý) - bylo vyvrcholením masopustu. Právě tento den se pořádaly průvody maškar nebo se předváděly žákovské divadelní hry. K nejoblíbenějším námětům patřil soud s opilcem Bakchusem.

Popeleční středa následuje po masopustním úterý. Připadá na 46. den před Velikonoční nedělí a je vlastně prvním dnem postní doby.

Jak vypočítat datum masopustu?

Samozřejmě, že si můžete datum masopustu spočítat sami. Důležitý údaj, který k tomu budete potřebovat, je datum úplňku po prvním jarním dnu (21. březen). V roce 2019 připadá tento úplněk až na 19. dubna. Velikonoce začínají v pátek po zmíněném prvním jarním úplňku, tedy Velký pátek vychází v roce 2019 na 19. dubna, Velikonoční pondělí na 22. dubna.

Masky z Blatna, rozloučení s masopustem v Hlinsku, Masky z Blatna, rozloučení s masopustem v Hlinsku, Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Kdy a kam se vypravit za masopustním veselím?

V minulosti se masopust slavil všude ve stejný čas. V současnosti se všelijaké masopustní obchůzky, reje a veselice konají obvykle dva víkendy po sobě. Nejčastěji o víkendu před masopustním úterým, mnohde i o víkendu dalším. Bohatý program s ukázkami lidových tradic nabízejí muzea a skanzeny, ale řada akcí se pořádá i během masopustního úterý. Následující seznam akcí tedy zdaleka není kompletní.

  • Masopust na Veselém Kopci - sobota 2. února 2019: Tradiční masopustní obchůzka, která je součástí světového dědictví UNESCO, v podání vesnické skupiny z Vortové u Hlinska. V sobotu 2. února můžete navíc do 16 hodin navštívit i stálou Expozici masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, kterou naleznete v domku č. p. 362 v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku (8 km od Veselého Kopce). Dozvíte se zde zajímavosti a podrobnosti o tomto tradičním obyčeji.
  • Masopust v Roztokách a Úněticích, sobota 16. února 2019: Průvod mezi nebem a zemí, údolím a vrchem, minulostí a budoucností vyráží opět za svou královnou. Maškary se v poledne setkají na roztockém zámku, spojí s Únětickými a Suchdolskými tancem na pláni Holého vrchu a zakončí svou cestu zábavou v pravém a nefalšovaném vyhřívaném šapitó.
  • Masopust - Valašské muzeum v přírodě, Rožnov pod Radhoštěm - sobota 23. února 2019: Dřevěné městečko - masopustní zvyky, nabídka zabijačkových výrobků, 22. ročník soutěže O nejlepší valašskou klobásu, 12. ročník soutěže O nejlepší valašskou tlačenku.
  • Festival masopustních tradic FAŠANK ve Strání 1. - 5. března 2019 (pátek - úterý): největší festival masopustních tradic v České republice. Začíná vždy v pátek, pět dnů před Popeleční středou. Končí v úterý masopustní obchůzkou, při které tančí „fašančáré“ všech věkových kategorií mečový tanec Pod šable
  • Masopustní obchůzka v obci Vortová - sobota 2. března 2019 - v 8.00 hodin vyrazí masopustní průvod maškar - lidově zvaný "vostatky".
  • Masopust - Muzeum lidových staveb v Kouřimi - neděle 3. března 2019, 10.00 – 16.00 hodin, tradiční lidová slavnost
Ve Valašském muzeu v přírodě se každoročně soutěží o nejlepší masopustní dobroty. Ve Valašském muzeu v přírodě se každoročně soutěží o nejlepší masopustní dobroty. Zdroj: Jan Kolář / Foto

Akční letáky