obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Když z květin dýchne láska aneb Voňavý Valentýn a taje květomluvy

Nejen v mýtech, legendách a umění hrají květiny důležitou roli. Tichá řeč květin je také způsobem romantické řeči zamilovaných. Kdo je málomluvný anebo ostýchavý, může za sebe nechat mluvit květiny.

Která je ta pravá? Tentokrát odpovědí na naši otázku nebude žena, ale květina. Pokud jste si vybrali ženu svého srdce, pak pro ni jistě chystáte ke sv. Valentýnu nějaké překvapení. A tím by mohla být právě kytice krásných květin. Dříve, než květiny vyberete, pouvažujte raději předem o jejich významu. Možná se právě vaše vyvolená vyzná v řeči květin a mohla by si vaše nevyřčená slova nevhodně vyložit.

Žena a květina patří k sobě

Žena a květina patří k sobě Žena a květina patří k sobě Zdroj: Shutterstock.com / Sjale

Ženy, stejně jako květiny byly odjakživa inspirací umělců. Žena i květina osvěží oko a probouzí city. Krásy žen, ani květin se nelze nasytit. Proto si ženy zaslouží být obdarovávány. Květiny jsou pro každou ženu ideálním dárkem, jen je třeba vybrat pro tu pravou ženu správnou květinu nebo snad pro správnou ženu pravou květinu? Doporučíme vám, jakou květinu zvolit, aby jasně promluvila o vašich citech za vás.  

Jak květomluva vznikla?

Prý je květomluva výmyslem žen v harému. Nazvaly ji selam. Vyprávěním o květinách si tehdy krátívaly dlouhou chvíli a zpříjemňovaly si tak jednotvárný život, který prožívaly uzavřené mezi čtyřmi stěnami. U nás můžete krásnou a vtipnou květomluvu znát jako dílo sestavené Boženou Němcovou a jejími přáteli.

Došla vám slova? Řekněte to květinou!

I když květomluva vznikla jako jistá společenská hříčka, přes to ji neustále využíváme jako prostředek k vyjádření citů láskyplných, vášnivých, vznešených a milých, ale také citů opovrhujících, nestálých a pomíjivých. Zvláště doporučujeme dávat si pozor na kaktus. Nejen, že píchá, ale jako dárek k Valentýnu se zrovna také nehodí. Vyjadřuje totiž, že vaše štěstí bylo krátké a trvalo jen okamžik.

Nezbývá nic než vzpomínání. Nezbývá nic než vzpomínání. Zdroj: Shutterstock.com / Oleksandrum

Zato bílý květ kamélie japonské, ten by si přála dostat asi každá žena, vždyť jasně říká: Nikdy se nevzdám lásky k tobě! Darujete-li dámě či dívce nevonící karafiát, sdělujete jí: Jsi krásná, ale tvůj charakter není valný. Naopak, je-li žena obdarována zlatou lilií, měla by si to považovat, neboť tím dáváte najevo, jak vroucná je vaše láska k ní. Prostřednictvím žlutého narcisu se můžete zeptat: Proč chceš zmařit naši lásku? Kytičkou sněženek říkáte své lásce, že je vaší první. Pomněnky jasně hovoří o tom, že vám nezbývá už nic než vzpomínání.

Schůzka na dohodnutém místě, ale kdy?

Květiny dokázaly vyjadřovat nejen přímá citová rozpoložení dotyčných osob, ale i místo nebo čas, které určilo denní dobu schůzky onoho páru:

 • Prvosenka říká: Sejdeme se v osm hodin. Prvosenka říká: Sejdeme se v osm hodin. Zdroj: Shutterstock.com / Flower_Garden 1 hodinu – stéblo trávy
 • Ve 2 hodiny – bílá růže
 • Ve 3 hodiny – heřmánek
 • Ve 4 hodiny – hyacint
 • V 5 hodin – chrpa
 • V 6 hodin – červená a bílá růže
 •  V 7 hodin – pampeliška
 • V 8 hodin – prvosenka                                       
 • V 9 hodin – smrková větvička
 • S kyticí karafiátů nejspíš příliš neoslníte... karafiáty Zdroj: Shutterstock.com / OlScher V 10 hodin – kytička fialek
 • V 11 hodin – karafiát
 • Ve 12 hodin – květ jetele

Pokud jste chtěli položit otázku, kdy se sejdete, stačilo splést stvol pampelišky do věnečku.

V pokračování článku zmíníme nejen konkrétní významy květin, ale i ovoce a bylin. 

Akční letáky