obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Kouzla počasí nad Ještědem: parhelium čili vedlejší slunce

Říká se, že každý správný Liberečan má mít výhled na Ještěd. Dáša Augustinová sice z místa, kde v Liberci žije, na Ještěd nevidí, ale když jí obloha napoví, vydává se na horu podívat.

„Jakmile plují od západu pěkné mraky, tak mě doma nic neudrží a jdu s foťákem na lov. Většinou se to vyplatí, Ještěd je fotogenický jako máloco.“

A tahle stránka je toho bezpochyby důkazem. Stačí se dívat a vnímat atmosféru, kterou počasí vyčarovalo,“ říká Liberečanka a dodává: „Fascinuje mě východ a západ slunce, když je takové to měkké světlo, které podtrhne krásu přírody.“ Zvlášť, když se obloha zbarví dočervena. A že to nebe nad Ještědem umí jak v zimě, tak i v létě!

V letních červáncích splývá vrchol s televizním vysílačem víc než jindyV letních červáncích splývá vrchol s televizním vysílačem víc než jindyAutor: Archiv ireceptar.cz

Červánky a některé halové jevy jsou zřejmě nejčastěji se objevujícími optickými jevy, ovšem existují i takové, které se objeví jen jednou za několik let, jiné byly pozorovány pouze jednou, nebo dokonce vůbec, a jejich existence se předpokládá čistě teoreticky. Seznam takových jevů čítá víc než 50 položek.

Dáša Augustinová měla štěstí na vedlejší slunce (parhelium). Vzniká za stejných podmínek jako malé halo, tedy v případě, že je ve vzduchu dostatek ledových krystalků, skrz které světlo prochází. Ale je tu jedna důležitá podmínka: Ledové krystaly musí ležet bočními stěnami směrem dolů, tedy naplocho.

Parhelium nad JeštědemParhelium nad JeštědemAutor: Archiv ireceptar.cz

Aby se parhelium nějakou dobu udrželo a vy jste měli šanci je spatřit či dokonce vyfotit, je třeba, aby náhodně padajících ledových krystalků bylo hodně.

Parhelia bývají někdy i duhově zbarvená. Vznikají totiž lomem paprsků, které procházejí bočními stěnami krystalků. Na vnitřní straně mohou mít nádech dočervena, na vnější domodra. Někdy jsou nádherně jasná, jindy jen málo výrazná, vidět můžete třeba jen jedno. Často bývá jedno z parhelií více výrazné, druhé doslova nenápadné.

Liberecká hora oděna do zimních červánkůLiberecká hora oděna do zimních červánkůAutor: Archiv ireceptar.cz

Kde na obloze hledat parhelia?

Záleží na výšce slunce nad obzorem. Je-li právě na horizontu, jsou viditelná ve vzdálenostech 22° přímo na malém halu. S rostoucí výškou slunce se od malého hala vzdalují — například ve výšce 50° nad obzorem by byla vzdálena asi 32° od slunečního disku.

Foto Dáša Augustinová

Akční letáky