obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Krajinou Lužických hor z Chřibské do Doubice za sochami ze dřeva

Svérázná členitá krajina Lužických hor zve zajímavým výšlapům po celý rok. Poutníka zde čekají romantické výlety údolími ostře zaříznutými mezi zalesněnými kopci i kouzelné výhledy z četných vrchů.

Zajímavá jsou i zdejší sídla, která žila čilým hospodářským a společenským životem přerušeným v poválečném období a která se v současné době opět rozvíjejí. Jednou z oněch obcí je Doubice na hranici Lužických hor a Českého Švýcarska. Je vzdálena necelých 5 km vzdušnou čarou jihozápadním směrem od Krásné Lípy.

Jako východiště výletu však doporučujeme železniční stanici Chřibská (z Děčína trvá cesta přímým spojem asi 1 hodinu), ze které dojdete do obce stejného jména po modré značce.

dřevěné vyřezávané sochydřevěné vyřezávané sochyAutor: Archiv ireceptar.cz

Asi po 1,5 km cesty v části Horní Chřibská dorazíte k funkční sklárně založené již v roce 1414. Pokud budete mít zájem, můžete v ní sledovat mistry skláře při práci.

Z Chřibské, zajímavé souborem renovovaných roubených budov se štíty zdobenými ornamenty z břidlice či náměstím se secesními domy a renovovanou novogotickou radnicí z roku 1872, se do Doubice dostanete po žluté značce.

Cestu si můžete zpestřit krátkým výšlapem na zalesněný čedičový vrch Spravedlenost (533 m n. m.), z jehož vrcholové plošiny je pěkný výhled jihovýchodním směrem na Chřibskou s hřebenem Lužických hor v pozadí. To vše je však jen „předkrm“ před hlavním cílem výletu, jímž je jedinečný park dřevěných soch

dřevěné vyřezávané sochydřevěné vyřezávané sochyAutor: Archiv ireceptar.cz

Vyřezávané panoptikum u Staré hospody

Park se sochami vznikl u doubické Staré hospody a vyplňují jej nejroztodivnější pohádkové i mýtické postavy vyřezané ze dřeva. Najdete tu například dřevěný hrad — prolézačku, labyrint s čerty, nebožtíky a strašidly, Sněhurku se svými trpaslíky, Rumcajse, Manku a Cipíska i s Císařpánem, různé roztodivné (po)tvory a podobně.

Snad pro zajímavý kontrast tu vznikl i malý „skanzen totality“ s vysloužilými vojenskými transportéry a nadživotní sochou Klementa Gottwalda. V roce 2012 byl celý areál zapsán do České knihy rekordů, kdy zahrnoval 316 dřevěných skulptur, ale to číslo už neplatí, protože park je stále doplňován o nové kousky. Hlavním zdrojem jsou pravidelná letní sympozia řezbářů zvaná Doubická křivořezání.

dřevěné vyřezávané sochydřevěné vyřezávané sochyAutor: Archiv ireceptar.cz

Doubická Stará hospoda (v obci najdete i řadu dalších), je vyhlášená svou kuchyní, takže posilněni vydatnou krmí po všech zážitcích dne můžete vyrazit z rozcestí U Doubice po zelené značce do Krásné Lípy. Od rozcestí Nad Vápenkou pak můžete k cíli dojít po Köglerově naučné stezce (též červená značka), na které vás mj. čeká výhled na Šluknovský výběžek z rozcestí Nad Krásnou Lípou a další zastavení seznamující s historií kraje.

Foto autor

Akční letáky