obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Letní Flora Olomouc 2008: rozkvetlá zahrada

Výstava kaktusů, expozice Život v mokřadech, květinami nazdobené dětské kočárky, okrasné dřeviny a záplavy květů – letní část Flory Olomouc 2008 potěšila více než 37 tisíc obdivovatelů květinové krásy.

Mezi výpěstky pestrobarevných mečíků se objevily i tři nově vyšlechtěné odrůdy, jejichž křest odstartoval jubilejní Floru:

  • žlutý Olomoucký jubilant,
  • oranžově červené Půlstoletí Flory Olomouc
  • růžová Kateřina Emmons. Tento výpěstek dostal jméno po úspěšné české olympioničce.

Centrem návštěvnické pozornosti letní části Flory Olomouc 2008, největší a nejstarší české květinové výstavy, která má za sebou právě padesát let existence, byla zejména ústřední květinová expozice Českého zahrádkářského svazu.

Růže, gladioly, jiřinky, lilie…

Tvůrci ji dali název Umění v rozkvetlé zahradě“ a vedle záhonů  růží, lilií, gladiol,  jiřinek,  balkonovek a trvalek, velkokvětých i drobných muškátů ji zdobily bazénky s proudící vodou, tryskající fontány, japonská zahrada a desítky uměleckých objektů z keramiky, dřeva a kovu. Do expozice jimi přispěli keramik Oldřich Vícha z Kudlovské doliny na Uherskohradišťsku, řezbář Rudolf Blaha z Nového Hrozénkova a olomoucký umělecký kovář Karel Nováček.

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

K hitům  letní Flory patřila Celonárodní výstava kaktusů a sukulentů s tisíci kusy exponátů od pěstitelů z celé republiky,  floristická přehlídka květinami nazdobených historických dětských kočárků, z nichž nejstaršímu bylo 104 let, ale třeba i unikátní  naftovník, velmi užitečná rostlinka z Afriky, kterou  jako novinku přivezli do Olomouce bylinkáři z Valtic. Její listy mají léčivé účinky, zatímco olej vylisovaný ze semen se používá do spalovacích motorů.

Výjimečnému zájmu se těšila  expozice Život v mokřadech Unie botanických zahrad ČR, která návštěvníkům přiblížila svět bažin od českých mokřadů až po tropické rostliny a zvířata. Úchvatné byly zejména orchideje a také největší plž na světe – oblovka žravá, která dosahuje váhy až půl kilogramu a průměru ulity téměř 30 centimetrů.

V soutěžních kláních si nejvyšší ocenění v soutěži o nejkrásnější expozici odnesla  v nejvyšší kategorii nad 20 metrů čtverečných expozice Zahradnictví Lébiš z Boskovic. Vítězkou floristické soutěže v květinovém aranžování   se stala Jitka Daňková z Blažovic na Brněnsku. 

Oslavy jubilea skončí na podzim

Oslavy půlstoletí Flory Olomouc uzavře její podzimní etapa – výstava ovoce, zeleniny a ovocných výpěstků. Koná se od 9. do 12. října 2008.

Foto Flora Olomouc a M. Kučera

Akční letáky